Shift2Rail ile AB’de ortak çalışma taahhüdüShift2Rail ile AB’de ortak çalışma taahhüdü :16 Haziran’da Lüksemburg’da yapılan bir toplantı sonrasında Avrupa Birliği (AB) Konseyi resmen Demiryolu Sektöründeki Araştırmalar için Shift2Rail Ortak Çalışma Taahhüdü ile ilgili yönetmeliği yürürlüğe koydu.

Daha iyi ve ekonomik açıdan daha yapılabilir raylı sistemler ve işletmeciliği sağlamak amacıyla Avrupa Birliği Konseyi ArGe alanında kamu-özel sektör ortaklığını oluşturan bir yönetmeliği yürürlüğe koydu.

AB ile Alstom, Bombardier, Network Rail ve Siemens dahi sekiz sanayi ortağı Shift2Rail ortak çalışma taahhüdü olarak bilinen bir ortaklık kuracak.

Burada amaç üç ana hedefe ulaşmayı sağlamak amacıyla demiryolu teknolojisinde gerekli gelişmelerin sağlanmasıdır. Artan talebi karşılamak için Avrupa’nın demiryolu ağının kapasitesinin güçlendirilmesi, demiryolu hizmetlerinde güvenilirliğin ve kalitenin arttırılması ve sistemin ömür maliyetinin önemli boyutta düşürülmesi:

Yeni kuruluş resmen Temmuz’da kurulacak olup merkezi Brüksel olacak. Faaliyete ise 2015 başında geçmesi öngörülüyor.Yeni kuruluş yeni teknoloji ve çözümlerin geliştirilmesini, gösterilmesini ve kanıtlanmasını yönetecek. Bu çalışmalar AB’nin Horizon 2020 bütçesi kapsamında AB tarafından finanse edilecek.

Ortaklığın görev ve yetkileri 31 Aralık 2024’te sona erecek.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.