Apazarı- İstanbul banliyö seferleri Eylül’de başlayacakApazarı- İstanbul banliyö seferleri Eylül’de başlayacak :Kocaeli Valisi Ercan Topaca İzmit Tren garından Hızlı Trene binerek test sürüşüne katıldı. İzmit Pendik arasında gidip gelen Topaca Kocaeli’ndeki gazetecilere tren içinde fotoğraf çektirmediği gibi bilgi vermekten de çekindi. Hızlı Tren hakkında yarın Ulaştırma Bakanı’nın kamuoyuna programla ilgili bir açıklama yapması bekleniliyor. Vali Ercan Topaca’nın ilimizin için tek verdiği güzel haber hızlı trenin bayramda ilimizden yolcu alacağı ayrıca özellikle öğrencilerin dört gözle beklediği 2,5 yıldır hizmet vermeyen banliyölü tren ağustos sonu eylül başında hizmete girecek.
HIZLI TREN 25 ŞUBAT’TA AÇILIYOR

Açılışı sayısız kez ertelenen Yüksek Hızlı Tren(YHT) nihayet 25 Temmuz’da start alacak. Bu tarih için resmi kaynaklardan henüz bir erteleme haberi çıkmazken açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Bu açılış öncesi test sürüsü gerçekleştiren Vali Topaca, hızlı trene ilk kez binmiş oldu. Topaca’nın ilimiz için verdiği en büyük müjdeli haber ise 2012 yılının şubat ayında kapatılan Apazarı- İstanbul arasındaki banliyölü hattın en az hızlı tren konforunda iç ve dış tadilat görmüş olarak ağustos sonu Eylül başında hizmete vereceğini açıkladı.
PENDİK İSTASYONUNA GİDİP- DÖNDÜ

Sabah saatlerinde Yüksek Hızlı Tren ile İstanbul Pendik’ giden Vali Topaca, öğlen saatlerinde yine YHT ile İzmit’e geldi. İzmit Pendik arası test sürüşünü gerçekleştirdikten sonra bir açıklama yapan Vali Topaca, Test sürüşleri bugün başlamadı, epey zamandır devam eden bir süreç. Bugün sabah bir program dolayısıyla buradaydık. Hızlı trenin geldiği saat çakışınca Pendik İstasyonu’na kadar gidip geldik” dedi.
HIZLI TREN BAYRAMDA TRAFİĞİ RAHATLATACAK

YHT’nin ülke ve bölge için önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Vali Topaca, “Ülkemiz açısından son dönemde yapılan önemli bir proje. Daha önce Ankara Eskişehir hattı vardı. Daha sonra yeni hatlar da açıldı. İnşallah Cuma günü Pendik’te yapılacak bir törenden sonra İstanbul Ankara güzergâhı da çalışmaya başlayacak. Kocaeli’yi çok ilgilendiriyor. Gerek Anadolu’ya açılması gerekse İstanbul istikametine gitmesi ilimizdeki trafiği Cuma’dan sonra rahatlatacak. Bayram öncesi hızlı trenin hizmete girmiş olması bayram trafiğini kısmen de olsa rahatlatacak” diye konuştu.
BANLİYÖ HATTINA ÇOK ZAMAN AYIRAMADIK

2012 yılında seferlerine son verilen Adapazarı-İstanbul arasında hizmet veren banliyö hattı ne zaman başlayacak sorusunu da cevaplayan Topaca, “Çok fazla eksiği olmamakla beraber hızlı trenin hizmete sunulmasına yoğunlaşıldığı için banliyö hattına çok zaman ayıramadık. Daha öce kullanılan hatlar ya yenileniyor ya da YHT’nin konforuna yaklaştırılıyor orada da bir iyileştirme yapılıyor. Ağustosun sonu Eylül’ün ortalarına doğru banliyö hattının da seferleri başlayacak” dedi.
HIZLI TREN UÇAK RAHATLIĞI VE KONFORUNA SAHİP

YHT ile ilgili kısa bilgiler de veren Vali Topaca, “Üniversite öğrencileri açısından da kolaylıklar sağlayacak. Kent olarak ülke olarak mutluyuz. Ülkemizin hızlı tren hizmetine sahip olmak demek bir üst lige çıkan bir projedir. Kazasız belasız bir şekilde vatandaşımızı gideceği yere sağ salim yetiştirmek istiyoruz. Konforu uçağı aratmayacak şekilde. Devlet demir yolları bir fiyat belirleyecek henüz tam kesinleşmiş bir şey yok. Otobüs seferlerinde yüksek ama uçağa göre oldukça ekonomik olacak. Benim tahminin İstanbul Ankara hattı 50-60 TL arasında olacaktır hızlı tren uçak konforunda olacak” dedi.
İSTASYONLAR KESİNLEŞMEDİ

YHT’nin seçim öncesine yetiştirildiği ve güvenli olmadığı iddialarını da yanıtlayan Vali Topaca, “Hızlı treni yeni işletmiyoruz. 4-5 yıldır Eskişehir Ankara Konya hattı. Mühendislerimiz yeterli bilgi ve tecrübeye sahip. Devlet böyle bir riski almaz. Şuan itibariyle öyle bir risk görmüyorum. Kaza her ulaşımda söz konusudur ama önemli olan bunu minimize etmektir ben de bu tedbirlerin alındığını henüz netleşmedi. Ankara’dan Eskişehir İstanbul Pendik hangi istasyonda duracağı kesinleşmedi. 1-2 gün içerisinde program netleşecek” şeklinde konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.