Güney Kore işadamları Demiryolu projesi için Kuzey Kore’ye gidiyorGüney Kore işadamları Demiryolu projesi için Kuzey Kore’ye gidiyor :Güney Kore’nin Birleştirme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore demiryolunun Rusya Trans-Sibir Demiryolu’na bağlanması çerçevesinde, Kuzey Kore’nin Rusya ile sınır şehri Rajin’de lojistik fizibilite araştırmaları yapmak için 38 kişilik Güney Koreli grubun Kuzey Kore’ye gideceği belirtildi.

Kuzey Kore’ye giden 38 kişilik gruba bazı hükumet resmilerinin yanı sıra Güney Kore’nin Devlet Demiryolu İşletmecisi (KORAIL), çelik üreticisi POSCO ve gemi üreten Hyundai Merchant Marine şirketleri temsilcilerinin katılacağı bildirildi.

Kuzey Kore demiryollarını Rusya’nın Trans-Sibir hattına bağlayacak yolun Rusya kısmındaki 54 kilometre bölümünün inşaatının artık tamamlandığı biliniyor. Projenin hisse senetlerinin yüzde otuzu Kuzey Kore’ye ve geri kalan hisse ise Rusya’ya ait.

Güney Kore resmi grubunun, Kuzey Kore’de, Rusya temsilcileriyle bir araya gelerek hisse senetlerinin yüzde ellisini Rusya’dan satın almak konusundaki tekliflerini ileri süreceği belirtiliyor.

Bahsedilen projenin, Güney Kore Devle Başkanı Park Geun-hye’nin teklif ettiği ve Avrasya ülkelerin serbest ticaret etmelerine olumlu etkisi olacağı beklenilen ‘Avrasya Girişimi’ (Eurasia Iniative) ile bağlantılı olduğu biliniyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.