Kanal İstanbul çalışmaları hızlandıKanal İstanbul çalışmaları hızlandı :Geçtiğimiz aylarda açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan dünyanın en büyük 3. Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük ve çılgın projesi olarak nitelendirilen 15 milyar dolarlık ‘Kanal İstanbul’ projesi yıl sonuna kadar devreye giriyor.

Türkiye’yi ekonomik anlamda küresel güç haline getirecek dev projenin çalışmaları başladı. Konuyla ilgili çalışmasını sürdüren Başbakanlık 2014 yılı içinde Kanal İstanbul güzergahının geçeceği jeolojik etütlerini, güzergah ve kamulaştırma çalışmalarını bitirmiş olacak. Kanala ilk kazmanın 2015 yılında vurulması beklenirken projenin 5 yılda yani 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

Günde ortalama 160 geminin geçmesi beklenen ve 47 kilometre uzunluğa sahip olacak olan Kanal İstanbul projesinden tam kapasite ile çalışması durumunda yılda 8 milyar dolar gelir elde edilmesi bekleniyor. Böylece Kanal İstanbul için harcanan para 2 yılda kendi maliyetini karşılamış olacak.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.