Kütahya-Eskişehir YHT hattı 665 milyon TL’ye mal olacakKütahya-Eskişehir YHT hattı 665 milyon TL’ye mal olacak :Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kütahya-Eskişehir arası Yüksek hızlı tren’in yatırım programına alındığını açıklamasının ardından proje detayları ortaya çıkmaya başladı. Proje 665 milyon TL’ye mal olacak, 21 adet tünel 15 köprü ve viyadük yapılacak.

TBMM KİT Komisyonu Başkanı AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, hızlı tren projesinin detayları hakkında bilgiler verdi. Kütahya’ya hızlı tren projesinin gerçekleşmesi için yaklaşık üç yıldır çalışma sürdürdüklerini ifade eden Kinay, şunları söyledi: “Bu proje esas itibariyle bölgemizi Zafer Havalimanı gibi büyük ölçüde ilgilendiren bir proje. Eskişehir, Kütahya, Afyon ve daha sonrada Antalya’yı birbirine bağlayan yaklaşık 423 km lik bir hattın ilk etabını bu yıl itibariyle yatırım programına almış bulunuyoruz. Yine proje açısından baktığımızda, bugüne kadar gerçekleştirilen İstanbul – Ankara hattı büyüklüğünde bir proje. Büyük bir turizm amacını güdüyoruz burada. Projenin etkilediği illerin sayısı 10′a yakın. 9 milyar 180 milyon TL lik projenin ilk etabı olan Eskişehir Kütahya kısmının yapılmasıyla yaklaşık 665 milyon TL harcama gerçekleşecek.”

PROJE DETAYLARI

Kinay hızlı tren projesinin detayları hakkında da şu bilgileri verdi:

“Neredeyse sıfır eğimli bir yüksek hızlı tren hattı gerçekleştirilecek. 250 km/sa lik bir hıza erişmek hedefleniyor. En uzunu yaklaşık 2.5 km ve toplamda 16.8 km olan 21 adet tünel yapılacak. 15 köpru ve viyadük inşa edilecek ve şu an itibariyle uygulama projeleri tamamlandı. Yatırım programına alınmasıyla ihale sürecine geleceğiz.”

AK Parti döneminde bölgede büyük bir ulaşım hamlesi gerçekleştirdiklerini dile getiren Kinay, bu hamlenin Zafer Havalimanı ile başladığını Yüksek Hızlı Trenle taçlanmış durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.