Pakistandan Türkiyeye tren seferiPakistandan Türkiyeye tren seferi :2009’da başlayan ancak 2011’de çeşitli nedenlerle duran Pakistan-Türkiye arasındaki konteyner trenleri yeniden yola çıkıyor. Pakistanlı kaynaklar, çalışmaların hızlandığını belirterek, beklenenden daha kısa sürede seferlerin başlayacağını söyledi.

Çin yönetiminin Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nden Türkiye’ye uzanacak hızlı tren hattı için düğmeye basmasının ardından Türkiye’yi ilgilendiren bir demiryolu projesi açıklaması da Pakistan’dan geldi. Pakistan-İran-Türkiye arasında 2009’da seferlerine başlayıp 2011 yılında ekonomik ve siyasi nedenlerle sevkiyatı durdurulan konteyner treninin yeniden hayat bulması için çalışmalar hızlandı.

Yükte ağır, sürede hafif

Konuya yakın kaynakların Pakistantoday’e yaptığı açıklamaya göre, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na (ECO) üye ülkeler arasında taşımacılık hizmetlerini artıracak ve teslimat süresini kısaltacak projede sona yaklaşıldı. BALO Büyük Anadolu Lojistik

Organizasyonlar A. Ş. ile Pakistan Demiryolları arasında, İstanbul-Tahran-İslamabad ECO yük treninin 2014 yılı sonu itibariyle operasyonel hale getirilmesine ilişkin Mutabakat Anlaşması TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar ve Pakistan Demiyolları Operasyonlar Genel Müdürü ve CEO’su Anjum Perwaiz arasında imzalanmıştı.

Karayolu uzunluğu 6.250 kilometre olan Türkiye ile Pakistan arasında yükler karayolu ile 17 günde, denizyolu ile ise 37 günde taşınabiliyor. ECO Yük Treni projesi ile ECO bölgesinde de malların hızlı ulaşımı hedefleniyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.