Vali Topaca Ankara-İstanbul YHT hattının deneme sürüşüne katıldıVali Topaca Ankara-İstanbul YHT hattının deneme sürüşüne katıldı :Yüksek hızlı tren hattının açılışına üç gün kala düzenlenen deneme sürüşüne katılan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Kent olarak, ülke olarak yüksek hızlı tren hizmetine sahip olduğumuz için mutluyuz. Bu bizim için refah düzeyi bakımından bir üst lige çıkma anlamına gelen bir projedir” dedi.

Ankara-İstanbul arası Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı 25 Temmuz Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılıyor. YHT’nin açılışına sayılı günler kala gerçekleştirilen İzmit-Pendik arası deneme sürüşüne katılan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “YHT hattı, İstanbul-Ankara arasında devlet büyüklerimizin de katılacağı bir törenle seferlerine başlayacaktır. Gerek Anadolu’ya açılım gerek İstanbul istikametine olan trafiği önemli ölçüde azaltacağını düşünüyoruz” dedi.

Ramazan Bayramı öncesi hızlı trenin faaliyete gireceğinin altını çizen Vali Topaca, şunları söyledi: “Böylelikle hızlı tren bayram trafiğini kısmen de olsa rahatlatacaktır. Son dönemde ağırlık Yüksek Hızlı Trene verildi. Ağustos sonu, Eylül başı gibi banliyo hattı seferlerine başlayacak. Kent olarak, ülke olarak yüksek hızlı tren hizmetine sahip olduğumuz için mutluyuz. Bu bizim için refah düzeyi bakımından bir üst lige çıkma anlamına gelen bir projedir. Herkese hayırlı olmasını diliyorum. Uçağı aratmayacak şekilde bir konfora sahip olan hızlı trenle İzmit garından Ankara’ya gidebilirsiniz. Şehrin merkezinden binip şehrin merkezine inmek vatandaşımızın hayatını kolaylaştıran önemli bir unsur olacaktır. Banliyo trenlerinin de yenilenmesi çalışmaları devam ediyor. Bakıma alınan trenlerimiz YHT konforuna yakın bir seviyede olacaktır. YHT için Devlet Demir Yolları tarafından fiyat tarifesi hazırlanıyor ancak henüz netlik kazanmadı. Benim tahminim 50-60 TL civarında olması yönündedir. Otobüs fiyatlarından biraz yüksek, uçak fiyatlarından daha düşük olacaktır diye düşünüyorum.”

Basın mensupları, CHP Milletvekili Haydar Akar’ın “Gerekli önlemler alındıktan sonra YHT açılsın biz beklemeye razıyız” sözlerini hatırlattı. Bunun üzerine bir açıklama yapan Topaca, “Kaza olma ihtimali her an her trafik içerisinde vardır. Önemli olan bu ihtimali minimize etmektir. YHT’de bu durumu minimize etmek için çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.