Alâeddin-Adliye tramvay hattı çalışmalarında son durumAlâeddin-Adliye tramvay hattı çalışmalarında son durum :Konya’da Alâeddin-Adliye arasındaki raylı sistem çalışmalarının durduğu yönündeki söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Selçuklu Başkenti Konya’daki tarihi mirasın korunması için çalışmalar, anıtlar kuruluyla koordineli bir şekilde yürüyor.

Alâeddin-Adliye arasına yapılacak 14 kilometrelik yeni raylı sistem hattının yapım çalışmaları 25 Haziran’da başladı.

63 milyon 500 bin liraya mal olacak ve 2015 yılı içinde tamamlanacak çalışma dünyadaki en ileri sistemlerden biri olacak.

Çalışmalar tamamlandığında Selçuk Üniversitesi ve Selçuklu bölgesi raylı sistemle Yeni Adliye bölgesine bağlanmış olacak.

Yani Selçuklu bölgesinden raylı sisteme binenler Mevlana Türbesi, Mevlana Kültür Merkezi, 10 bin kişilik spor ve kongre merkezi, KTO Karatay Üniversitesi, Adliye ve yeni hastane bölgesine ulaşabilecek.

Alâeddin-Adliye arasındaki hattaki çalışmaların durduğu yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığına bir kanıt da alana yeni indirilen demirler oldu.

Yeni raylı sistem hattında en küçük sorun bile ihmal edilmeden çözülüyor ve tarihi dokunun hiç hasar almadan korunarak hattın tamamlanması hedefleniyor.

Hal böyle olunca tarihi eser olmayan diğer alanlara göre çalışmalarda kısmen yavaşlama söz konusu oluyor.

Vatandaşlar ise tarihi dokunun korunmasına büyük önem veriyor.

Reklamlar