Avusturya Trans Sibirya Demiryolu ’nu Viyana’ya kadar uzatmak istiyor

Avusturya Trans Sibirya Demiryolu ’nu Viyana’ya kadar uzatmak istiyor :Avusturya iş çevreleri, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara rağmen Trans Sibirya Demiryolu ’nun Viyana’ya kadar uzatılmasını istiyor. Wiener Zeitung’ta bu yönde bir haber yayınlandı. Birkaç yıl önce Avrupa ile Rusya arasında güçlü bir taşımacılık koridoru olarak Trans Sibirya Demiryolu’nun kullanılmasıyla ilgili bir proje önerildi. Avusturya ve Rusya konuyla ilgili bir iyi niyet memorandumu imzalamış olmasına rağmen son dönemde proje durgunluk dönemine girdi. Konuya hâkim kaynaklara atıfta bulunan Wiener Zeitung, durgunluğun yüksek proje maliyetiyle (6-9 milyar avro) ilgili olduğunu yazdı. Yolun inşa edilmesini destekleyen ve devlete daha az yük getirecek yeni finansman yöntemi önerisinde bulunan Avusturya Özgürlük Partisi’ne bağlı ve girişimcilerin çıkarlarını koruyan Avusturya Ekonomik Konseyi yöneticilerinden Aleksander Biah, projeyle ilgili kilit gider ve risklerin özel sektör tarafından karşılanacak şekilde devlet-özel sektör arasında işbirliği yapılaması gerektiğini düşünüyor.


Wiener Zeitung’in haberine göre, Avusturya heyeti ekimin sonunda Moskova’da konuyla ilgili görüşmelerde bulunacak ancak söz konusu önerinin dikkate alınıp alınmayacağı bilinmiyor.

Konuşmasında Rusya’ya uygulanan yaptırımları engel olarak görmediğini de ifade eden Biah ayrıca, “Rusya’nın geniş raylı demir yolunu Viyana’ya kadar uzatmayı amaç olarak görmeliyiz. İş dünyası için devasa imkânlar yaratılmış olacak” dedi ve “Ekonomik bir proje söz konusudur, özelliği itibariyle ülkeler arası barışa da katkı sağlayacak” dedi.

Halen Avrupa ile Asya arasında genelde deniz yoluyla gerçekleştirilen yük taşımacılığı yaklaşık bir ay sürüyor. Yeni bir demir yolu sayesinde taşımacılık süresi neredeyse iki kat azalabilir.

 sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar