EGO otobüsleri metroya entegre oluyor

EGO otobüsleri metroya entegre oluyor :Sincan ve Çayyolu metro hatlarında cumartesi gününden itibaren ring seferleri başlarken, bu bölgelerden kent merkezine yapılan otobüs seferleri kaldırılacak.


Sincan ve Çayyolu metro hatlarının “ring seferleri” 23 Ağustos Cumartesi günü başlıyor. Yeni düzenleme ile bu bölgelerden kent merkezine yapılan otobüs seferleri de metroya yönlendirilerek, Ulus-Kızılay-Bakanlıklar ve Eskişehir Yolu’ndaki trafik yoğunluğunun rahatlatılması hedefleniyor.

Sincan Metrosu ile Çayyolu Metrosu’nun hizmete girmesi, yolcu alışkanlıklarının değişmesi, daha çok yolcunun metro taşımacılığına yönlendirilmesi, kent merkezi trafiğinin rahatlatılması gibi nedenlerle otobüs seferlerinde yeni bir düzenlemeye giden EGO Genel Müdürlüğü, Ankaray ve Batıkent metrosunda olduğu gibi yeni metrolara da ring seferleri başlatıyor. Bu kapsamda 23 Ağustos Cumartesi gününden itibaren Eskişehir Yolu güzergahı başta olmak üzere, Sincan ve Çayyolu metrosu durakları ile civarlarındaki bazı hatlar ringe dönüştürülecek.

BAZI HATLAR İPTAL EDİLECEK

Son durakları Kızılay ya da Ulus olan bu otobüsler, sadece en yakın metro duraklarına yolcu taşıyacak. Ayrıca ODTÜ ve Hacettepe kampüsleri başta olmak üzere metro bağlantılı bölgelere 8 tane de yeni ring hattı açılacak. Çevredeki semtlerin uç noktalarına kadar ulaşım imkanı sağlanırken, bazı hatlardaki ulaşım verimliliği de arttırılmış olacak.

Yeni düzenleme kapsamında özellikle metro güzergahı ile aynı güzergahta olan otobüs hatları iptal edilerek, toplu taşımacılığı raylı sisteme yönlendirme amacıyla otobüs seferleri de yeniden düzenlenecek. Uygulamanın başlamasıyla birlikte metro ile ulaşımın mümkün olduğu veya aynı güzergahta farklı toplu taşım aracı bulunan bazı hatlar da iptal edilecek.

İLK TRANSFER ÜCRETSİZ

Ayrıca EGO Genel Müdürlüğü’nün yeni ring uygulaması ile bu bölgelerden kent merkezine olan otobüs seferleri iptal edileceğinden, Eskişehir yolu başta olmak üzere Kızılay, Ulus ve Bakanlıklar bölgesindeki trafik yoğunluğunun da rahatlatılması planlanıyor.

Yeni uygulama kapsamında M2 (Çayyolu-Kızılay) ve M3 (Sincan-Batıkent) metrolarından yeni açılan ring hatlarına, ring hatlarından da bu hatlara 75 dakika içerisinde yapılacak aktarmalardan birinci transferde ücret alınmayacak.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar