Erzincan Sayısal Takograf Kartları Etso Tarafından VerilecekErzincan Sayısal Takograf Kartları Etso Tarafından Verilecek :Taşımacılıkla uğraşan araçların sayısla takograf kartları Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilcek. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Polat; “Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası; T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında 16 Nisan 2010 tarihinde imzalanan protokol gereğince sayısal takograf sistemi içerisinde kullanılacak sürücü, şirket, servis ve denetim kartlarının sertifikalandırılarak kişiselleştirmek suretiyle sahiplerine ulaştırılması TOBB tarafından gerçekleştirilmekte olup, söz konusu protokol kapsamında sürücü, şirket ve servis kartlarının kullanıcılarına verilebilmesi amacıyla olarak yetkilendirilmiş bulunmaktadır.
2013 yılı sonuna kadar yalnızca yurtdışı taşımacılık yapan araçlar için zorunlu olan Sayısal Takograf Kartları 01 Ocak 2014 tarihi itibariyle yurt içi taşımacılık yapan ve sayısal takograf cihazı kullanması zorunlu araçlar içinde uygulanmaya başlamıştır. Karayoluyla taşımacılık yapan araçlarda kullanılan aracın hızı ve kat edilen mesafe gibi bilgileri otomatik olarak kaydeden takograf cihazlarının araçlara takılarak, araçların karayolunda seyri sırasında sürücülerin trafik güvenliğine ve sürüş hassasiyetine uyma zorunluluğunun yerine getirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araçlarda Kullanılan Takograf Cihazları Hakkında Yönetmelik” 21.05.2010 tarihli ve 27587 sayılı Resmi gazete’de yayımlanmıştır.
Türkiye Sayısal Takograf Sistemi ile, yük taşımada kullanılan ve azami ağırlığı, römork veya yarı römork dahil 3,5 tonu geçen araçlar ile yolcu taşımada kullanılan ve sürücü dahil dokuz kişiden fazla taşımaya elverişli ticari araçların ulusal ve uluslararası taşımalarında (Yönetmelik Madde 2’de belirtilen durumlar hariç) sayısal takograf cihazı ve takograf kartı kullanımı zorunlu hale geldi. Taşımacılıkla uğraşan firmaların başka illere giderek zaman ve iş kaybına uğramalarının önüne geçebilmek amacıyla Sayısal Takograf Kartlarının Odamız tarafından verilmesi, Erzincan TSO’nun yeni bir hizmet olarak yerini almıştır.” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.