Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu son sürat devam ediyorGebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu son sürat devam ediyor : Gebze – Orhangazi – İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Yap – İşlet – Devret Projesi’nde yüzde 36 fiziksel gerçekleşme sağlandı.
Gebze-Orhangazi-Bursa ve Kemalpaşa-İzmir kesimlerinde ise gerçekleşme oranı yüzde 46’ya ulaştı. Projede hiçbir aksama olmadığı ve hatta bazı kesimlerde beklentinin çok üzerinde hızlı ilerleme kaydedildiği belirtildi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, milletvekili Mustafa Öztürk ve gazetecilerle birlikte Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nda incelemelerde bulundu. Bölge Müdürlüğü binasında Vali Karaloğlu’na brifing veren Karayolları Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü İsmail Kartal’ın verdiği bilgiye göre, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğundaki otoyol projesi, tüm hızıyla devam ediyor.
GÜNLÜK 4 MİLYON DOLAR HARCANIYOR
Toplam 10 milyar dolarlık projenin 50 ülkenin yıllık bütçesinden daha büyük olduğuna dikkat çeken Kartal, projeye günlük 4 milyon dolar harcandığının altını çizdi. İsmail Kartal’ın verdiği bilgiye göre, birinci aşamada, Asma Köprü Güney Şantiyesindeki kuru havuzda kule keson temelleri inşa edildi. Nihai konumlarına yerleştirilen kule temellerinde, kule ankraj kaidesi ve bağ kirişi imalat çalışmaları tamamlandı. 08 Temmuz 2014 tarihinde asma köprü çelik kule blokları montajına başlanılmış olup montaj çalışmalarında deniz seviyesinden itibaren 80 metreye ulaşıldı. Ayrıca Asma Köprü tabliye, ana kablo çelik imalat ile özel köprü elemanları imalat çalışmaları iş programına uygun olarak devam ediyor.
SAMANLI TÜNELİNDE TÜNEL KEMER BETONU ÇALIŞMASI YÜZDE 94 SEVİYESİNDE
Samanlı Tünelinde her iki tüpte de kazı çalışmaları tamamlandı, tünel kemer betonu çalışmalarında yüzde 94 seviyesine ulaşılmıştır. Selçukgazi Tünelinde, giriş ve çıkış portallerindeki kazık imalatları tamamlanarak, tünel kazı çalışmalarına başlanıldı, 22 metre ilerleme sağlandı. Belkahve Tünelinde, giriş ve çıkış bölgesinde 4 aynada tünel kazı çalışmaları devam ediyor, toplamda 860 metre ilerleme sağlandı.
Kuzey ve Güney Yaklaşım Viyadüklerinde, 253 metre uzunluğundaki Kuzey Yaklaşım Viyadüğü başlık kirişi seviyesinde tamamlandı, bin 380 metre uzunluğundaki Güney Yaklaşım Viyadüğünde ise elevasyon ve tabliye montaj çalışmaları devam ediyor. Betonarme Viyadüklerde, Gebze-Bursa Kesiminde 12 adet, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde ise 2 adet olmak üzere toplam 14 adet Viyadükte çalışmalar hızla ilerliyor. Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ve Kemalpaşa Ayrımı-İzmir Kesiminde toprak işleri, büyük ve küçük sanat yapıları imalat çalışmaları sürdürülüyor. Muhtelif kilometrelerde toprakarme çalışmaları devam ediyor.
İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ ASMA KÖPRÜSÜ, GEBZE – GEMLİK KESİMİ VE KEMALPAŞA AYRIMI – İZMİR KESİMİNDEKİ 2015’DE BİTECEK
7 yıl olarak açıklanan Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu Projesinin yapım sürecinde 2015 yılı sonu itibariyle, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, Gebze – Gemlik Kesimi ve Kemalpaşa Ayrımı – İzmir Kesimindeki yapım çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. Selçukgazi Tüneli’nde yaşanabilecek zorluklar nedeniyle proje, 2016 yılına uzayabilecek. Ancak 2016 yılının ilk 6 ayına kadar tamamının gerçekleşmesi bekleniyor.
5,17 MİLYAR DOLAR HARCANDI
Gebze-Orhangazi-Bursa ve Kemalpaşa Ayrımı – İzmir kesimlerinde bugün itibariyle yüzde 46 fiziksel gerçekleşme sağlandı. Otoyolun tamamında ise yüzde 36 seviyesinde gerçekleşme sağlandı. Projeye, şirket tarafından 1,63 Milyar dolar, idarece kamulaştırma çalışmalarına 1,41 Milyar TL harcama yapılarak bugün itibari ile toplam 5,17 milyar TL harcama yapıldı.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise yolun merkezinde Bursa’nın bulunduğunu, Bursa’yı İstanbul ve İzmir’e bağladığına dikkat çekerek, “Kamulaştırmada da herhangi bir sorun yok. Günlük 4 milyon dolar harcanıyor. Bu ülke, kamu bütçesinden harcamadan günlük 8 milyon TL harcıyor. Bu bizleri, son derece mutlu ediyor, bu büyük bir emek. Hiçbir sorun olmadan proje son sürat devam ediyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.