İstanbul- Ankara Yhtnin Zorunlu Yavaşladığı Bölge

İstanbul- Ankara Yhtnin Zorunlu Yavaşladığı Bölge :İstanbul- Ankara arasında 20 Temmuz’da seferlerine başlayan Yüksek Hızı Tren, Pamukova İlçesi’nde süren çalışmalar nedeniyle hız kesmek zorunda kalıyor.


İstanbul- Ankara arasında 20 Temmuz’da seferlerine başlayan Yüksek Hızı Tren (YHT) hattının Pamukova İlçesi’nin Teşvikiye Mahallesi ile Arifiye arasındaki bölümümün tamamlanmaması nedeniyle, hızlı tren 150 yıllık eski demiryolu hattında geçmek zorunda kalıyor. Hattın Geyve İlçesi Alifuatpaşa Mahallesi Mevkii’nde de hemzemin geçitteki bariyerler kaldırılınca burada görevlendirilen bir kişi YHT geçeceği zaman düdük çalarak bölgede bulunanları uyarıyor.

YÜKSEK HIZLI TREN 150 YILLIK HATTA GİRİYOR

İstanbul-Ankara arasında seferlere başlayan YHT’de 533 kilometrelik hattın Sakarya il sınırları içerisinde kalan Pamukova Mekece- Adapazarı arasında yeni demiryolu hattındaki tünel inşaatları çeşitli nedenlerden dolayı belirlenen sürede tamamlanamadı. TCDD, seferlerin daha çok gecikmemesi için hattın bu bölümü 150 yıllık eski tren yolunu yeniden düzenleyerek ulaşıma açtı. 20 Temmuz’da seferlere başlayan YHT Pamukova Teşvikiye Mahallesi’nde 150 yıllık hatta girerek yoluna devam ediyor.

Hattın tamamlanmaması nedeniyle yapılan bu düzenleme kapsamında, 8 bin kişinin oturduğu Geyve ilçesi Alifuatpaşa Mahallesi’ni böldü. Daha önce mahalleyi birbirine bağlayan 150 yıllık güvenli hemzemin geçiti de kapatıldı.

DÜDÜKLÜ ÇÖZÜM

Eski güvenli geçidin kapatılması ve beldenin ikiye bölünmesi, belde sakinlerinin de tepkisine sebep oldu. Mahalleyi birbirine bağlayan eski tren yolu hemzemin geçitinin YHT seferleri nedeni ile kapatılarak otomatik olarak kapanan bariyerlerin kaldırılması ve demir yolunun etrafına YHT için tel örgü çevrilmesi Alifuatpaşalılar’ı zor durumda bıraktı. Alifuatpaşa Mahallesi’ni bölen eski hemzemin geçitin kapatılması başka yaya yolu olmaması nedeni ile YHT hattına çekilen tel örgülerin bir kısmı kaldırılarak yaya trafiğine açıldı. Yayaların kullandığı geçitte ne bariyer ne de sinyalizasyon sistemi bulunmaması nedeniyle yaya güvenliği, YHT geçeceği esnada düdük çalarak uyaran güvenlik görevlisine kaldı. Hemzemin geçitteki güvenlik görevlisi sefer sırasında eski hatta geçince hızını azaltan YHT yaklaştığı zaman bariyerler olmaması nedeniyle hemzemin geçidi kullananları düdükle uyarıyor. YHT’nin geçmesine dakikalar kala yayaların geçitten geçmemesi için düdük çalıp uyaran görevli, tren raylarda göründüğünde düdüğü daha keskin çalarak YHT hattından karşıdan karşıya geçecek olan yayaları uyarıp beklemelerini sağlıyor.

HIZLI TREN MAHALLEYİ İKİYE BÖLDÜ

Burada oturan Ali Küçük, güvenli geçidin kapatılmasının meydana getirdiği tehlikenin yanı sıra Alifuatpaşa ekonomisine de zarar verdiğini söyledi. Buraya araç ve yayaların kullanacağı altgeçit yapılması gerektiğini ifade eden Küçük, 20 Temmuz’dan bu yana sıkıntı çektiklerini, çok tehlikeli olan bu geçitte insanların hayatlarının bir düdüğe bağlı olduğunu vurguladı. Ali Fuat Paşa Mahallesi sakinleri bu durumdan şikayetçi olurken “Ali Fuat Paşa, bu uygulama ile ikiye bölündü. Alışverişimizi yapmak için bu geçitten geçmek zorundayız. Siyasiler bize verdikleri sözü tutmadı. Her gün tehlike ile karşı karşıyayız” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar