Konak Tünelleri İnşaatının Mağdurları Dernek Kurdu

Konak Tünelleri İnşaatının Mağdurları Dernek Kurdu :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’de yapılan Konak Tünelleri inşaatı sebebiyle evlerini kaybetme tehlikesi altına olanlar, Konak-Yeşildere Tüneli Mağdurları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu. Dernek Başkanı Gürcan Alıcı, tünelin sebep olduğu olumsuz etkiden en fazla zararı gören bölge halkının haklarını korumak için mücadele ettiklerini söyledi.
Tünel inşaatı sebebiyle yıkılma tehlikesi başgösteren evlerini boşaltmaları istenen Damlacık, Çimentepe, Duatepe, Selçuk ve Zafertepe sakinlerinin, kuruluş tohumlarını geçen haziran ayında Konak Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Damlacık Forumu’nda attığı dernek faaliyete geçti. İlk ziyaret, süreçte kendilerine destek veren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a yapıldı. İnşaat çalışmalarını Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yürüttüğü, Konak’ı Yeşildere’ye bağlayacak çift tünelin sebep olduğu olumsuz etkiden en fazla zararı gören bölge halkının haklarını korumak için mücadele ettiklerini belirten Dernek Başkanı Alıcı, “Burada canı yanan, evlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan biziz. Hep birlikte mücadele etmeye karar verdik ve derneğimizi kurduk. Bundan sonra hukuk mücadelesi vereceğiz. Savcılığa şikayette bulunarak haklarımızı yine hep birlikte koruyacağız.” şeklinde konuştu.
Başkan Pekdaş da dernek sayesinde bölge halkının kendisini yalnız hissetmediğini söyledi. Belediye başkanı olarak ilçede yaşayanların can ve mal güvenliğinden sorumlu olduğunu dile getiren Pekdaş, vatandaşların evlerinden, doğup büyüdükleri mahallelerinden koparılmasına seyirci kalmayacaklarını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da konuya aynı duyarlılıkta yaklaştığını belirten Pekdaş, “Neden bu konuyla Büyükşehir ilgilenmiyor da Konak Belediyesi ilgileniyor diyorlar. Aziz Başkan da bölge halkının arkasında olduğunu söylüyor. Ayrıca tünel inşaatı Konak sınırları içinde. Bu şehirde, bu ilçede yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliği bize emanet. Biz belgeler üzerinden konuşuyoruz. İsteyen herkesle de gerek forumlarda gerekse medyada, milletin önünde biraraya gelerek konuşmaya hazırız.” dedi. Başkan Sema Pekdaş, “acele kamulaştırma” kararı gerekçe gösterilerek evlerinden çıkması istenen bölge halkının hak mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.