Körfez Geçiş Köprüsü ‘nün Yüzde 50’si Tamamlandı

Körfez Geçiş Köprüsü ‘nün Yüzde 50’si Tamamlandı :Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol Projesi üzerinde yer alan Körfez Geçiş Köprüsü’nün yüzde 50’si tamamlandı.


Köprünün açılışının, 2015 yılının Aralık ayında yapılması hedefleniyor.

İstanbul- İzmir arasını 3.5 saate düşürecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol Projesi üzerinde yer alan Körfez Geçiş Köprüsü’ndeki çalışmaları incelemek üzere Altınova Kaymakamlığı ve Altınova Belediyesi bir gezi düzenlendi. Projenin yüklenici firması Otoyol A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali Nebil Öztürk, yap-işlet-devret modeliyle yürütülen projenin tamamlanması için günün 24 saati çalışma yapıldığını söyledi. Öztürk, “Yalova ile İstanbul arasındaki ulaşım 6 dakikaya düşecek. Yalova’dan da otoyola bağlantı yapılacak. Otoyol Projesi’nde 5 binin üzerinde, Körfez Geçiş Köprüsü’nde ise binin üzerinde çalışan bulunuyor. 2 binin üzerinde çeşitli marka ve modelde iş makineleri 24 saat esasına göre çalıştırılıyor. Karadan karaya 2 bin 668 metre uzunluğunda bir köprü olacak” dedi.

Köprü yapımından önce fay hatlarının incelendiğini, iş güvenliğinin en üst seviyede olduğunu belirten Ali Nebil Öztürk, “Temelleri de ona göre yapıldı. Dizaynında depremsellik düşünüldü. Temellerine zeminden serbest durabilen kesonlar yerleştirildi. Dolayısıyla deprem anında oynama olsa da üzerinde trafik durmadan müdahalede bulunulabilecek. Sırf depremsellik araştırılmasına bile 10 milyon dolar harcandı” diye konuştu.

Danimarka, İngiltere, İtalya, Kore, Almanya ve Japonya’dan da mühendislerin projede görev aldığını bildiren Öztürk, Türk işçilerin yoğunlukta olduğunu belirtti. İş güvenliğinin en üst düzeyde olduğunu da sözlerine ekleyen Öztürk, “Köprüyle ilgili çalışmalara 2012 yılının Temmuz ayında başladık. İş güvenliğimiz en üst seviyede. Şu ana kadar ayak burkulması dışında bir kaza olmadı. Projede 37 iş güvenliği uzmanımız görev alıyor” diye konuştu.

Köprünün resmi sözleşmeye göre 2016 yılının haziran ayında açılacağını ifade eden Öztürk, ancak erken bitirme sözü gereği köprünün 2015 yılının Aralık ayında trafiğe açılmasını öngördüklerini anlattı. Öztürk, “Bu projenin 37 ayda bitirilmesi bile bir dünya rekoru” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar