Mersindeki Tren Faciasında Mahkeme Heyeti Kaza Yerinde Keşif Yaptı

Mersindeki Tren Faciasında Mahkeme Heyeti Kaza Yerinde Keşif Yaptı :Mersin’de geçen Mart ayında 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasının meydana geldiği hemzemin geçitte mahkeme heyeti keşif yaptı.


Mersin’de geçen Mart ayında 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasının meydana geldiği hemzemin geçitte mahkeme heyeti keşif yaptı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ve bilirkişilerin de yer aldığı keşifte tutuklu sanıklar ve görgü tanıkları faciayı olay yerinde anlattı.

Kazayla ilgili davanın görüldüğü Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce alınan karar doğrultusunda merkez Akdeniz İlçesi’ndeki hemzemin geçitte mahkeme hakimi, aralarında makine mühendisi, iş güvenliği uzmanı, TCDD’den emekli bir idareci ve Trafik Şube Müdürlüğü’nden bilirkişilerin de bulunduğu bir heyetle keşif yaptı. Tutuklu sanıklar bariyer görevlisi Erhan Kılıç ile minibüs sürücüsü Fahri Kaya ve tarafların avukatlarının da hazır bulunduğu keşfin bir bölümü basına kapılı olarak gerçekleşti. Kazada hayatını kaybedenler ile tutuklu sanıkların yakınlarının da izlediği ve yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı keşif sırasında mahkeme heyeti sanık ve görgü tanıklarını olay yerinde dinledi. Heyet ayrıca, hemzemin geçittin yanında bulunan vagonların, sürücülerin görüş açısını engelleyip, engellemediğini de araştırdı.

15’ER YIL HAPİS İSTENİYOR

Olay, geçen 20 Mart’ta merkez Akdeniz İlçesi Adanalıoğlu Mahallesi’ndeki hemzemin geçitte meydana geldi. Mersin’den Adana yönüne giden 62028 sefer sayılı yolcu treninin Fahri Kaya yönetimindeki 33 M 1104 plakalı minibüse çarpması sonucu Sinan Özpolat, Oğuzhan Beyazıt, Mine Serten, Onur Adlı, Ayhan Akkoç, Mehmet Akşam, Ünal Acar, Harun Salık, Cavit Yılmaz, Kenan Erdinç, Mustafa Doygun ile Halil Demir yaşamını yitirirken; sürücü Fahri Kaya ile araçta bulunan Servet Çelik ve Uğur Ateş yaralandı. Olayın ardından başlatılan soruşturmada Fahri Kaya, hemzemin geçit görevlisi Erhan Kılıç tutuklandı. Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede yer alan bilirkişi raporuna göre, bariyer görevlisi 28 yaşındaki Erhan Kılıç’ın yüzde 60, TCDD’nin yüzde 30, servis şoförü Fahri Kaya’nın yüzde 10 kusurlu olduğu belirtilirken, Kılıç ve Kaya hakkında taksirle ölüm ve yaralamaya neden olmak suçundan 15 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açıldı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar