Sirkeci Garı ‘ndan taşlar dökülüyorSirkeci Garı ‘ndan taşlar dökülüyor :Banliyo hattının kapatılmasından sonra akıbetinin ne olacağı merak edilen tarihi Sirkeci Garı dökülüyor. Garın ön cephesinde bulunan saat kulelerinden aşağı taşlar düşüyor. Önlem olarak ise etrafı brandalarla çevrilmiş. TCDD Sirkeci Gar yetkilisi, “Restorasyon şu an ihale aşamasında, sonuçlanmadan herhangi bir müdahalede bulunulamıyor” dedi.

II. Abdülhamit devrinde İstanbul’un Avrupa yakasında inşa edilen ve Haydarpaşa Garı ile birlikte akıbeti çokça tartışılan Tarihi Sirkeci Garı dökülüyor. Binanın orta kirişinin iki yanında bulunan saat kulelerinden aşağı taşlar düşüyor. Şu an hiçbir çalışmanın olmadığı garın söz konusu yerleri brandalarla çevrelenmiş bir şekilde bekliyor. Aynı zamanda etrafına tehlike de saçan tarihi bina için müdahalede bulunulamıyor. Tescilli yapı statüsündeki binanın ihalesinin ne zaman olacağı da belli değil.

NEDEN FOTOĞRAFLADINIZ!

Konuyla alakalı gar müdüründen bilgi almak istediğimizde ise sekreterinin tepkisiyle karşılaştık. Sekreter; düşen taş olmadığını, sadece önlem amaçlı uzun bir süredir çevresinin brandalandığını savundu. Düşen taşları fotoğrafladığımızı söylediğimizde ise, “Neden fotoğrafladınız! Böyle bir şey yapmanıza hiç gerek yoktu!” tepkisini gösterdi.

RESTORASYON İHALE AŞAMASINDA
Restorasyonun ne zaman başlayacağını sorduğumuz Sirkeci Garı yetkilisi ise şunları söyledi: “Gar şu an ihale aşamasında, ihalenin sonuçlanması beklendiğinden tarihi binaya herhangi bir müdahalede bulunulamıyor.”

ABDÜLHAMİT DÖNEMİ YAPISI OTEL OLACAK

Sirkeci Garı’nın temeli, 11 Şubat 1888 günü atıldı. Sultan II. Abdülhamit’in güvenini kazanarak, sarayın danışman mimarı olan Alman mimar ve mühendis August Jasmund’un yaptığı Sirkeci Garı, 3 Kasım 1890’da görkemli bir törenle hizmete açıldı. İstanbul’dan Batı’ya gidenleri taşıyan trenlerin kalktığı Sirkeci Garı, tarihi boyunca bazı küçük restorasyonlar geçirdi. TCDD 2011 yılında garın restore edileceğini duyurmuştu. Ancak o tarihten sonra bir daha restorasyon için bir girişimde bulunulmadı.
20 bin metrekare alana sahip garın İBB’nin hazırladığı plana göre 8 bin metrekaresi kültürel tesis alanı, 12 bin metrekarelik alanı ise turizm kültür tesisleri alanı olarak düzenlendi. Garın otel olarak işletmeye açılması planlanıyor. Restorasyon ihalesinin de bu nedenle yapılamadığı, garın alan firmaya ‘restore et-işlet-devret’ yöntemi ile verilmesinin gündemde olduğu ileri sürülüyor.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.