Konya-İstanbul YHT seferleri ne zaman başlayacak

Konya-İstanbul YHT seferleri ne zaman başlayacak :Eskişehir ile İstanbul arasındaki etabın 25 Temmuz’da tamamlanarak hizmete açılmasının ardından Konyalıların İstanbul’a hızlı trenle gitme beklentileri arttı. Ancak Temmuz ayından bu yana konuyla ilgili henüz olumlu bir gelişme yaşanmadıHEYECANLI BEKLEYİŞ

Konya; Ankara ve Eskişehir’in ardından İstanbul’a da Yüksek Hızlı Tren ile gitmek için heyecanlı bir bekleyişte. Devlet Demir Yolları’nın 250 km/sa hıza sahip YHT setleri için ihaleye çıktığını belirten AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, “İhale kapsamında 10 YHT seti alınması planlanıyordu. Bu setlerin hızı öncekilerden farklı. Öncekiler saatte 200 km hız yaparken bunlar 250 km hız yapıyor. Ancak bu setlerden sadece biri şu an TCDD’ye teslim edilmiş durumda. Onun da deneme sürüşleri devam ediyor” dedi.

4,5 SAATE DÜŞECEK

İhale edilen setlerin tamamının teslim edilmesinin ardından Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerine başlanabileceğini ifade eden Üzülmez, “TCDD Kasım ayı içinde bu seferlere başlamayı planlıyor. Ancak ben daha ihtiyatlı düşünüyorum. Konya-İstanbul YHT seferlerinin aralık sonunu bulabileceğini tahmin ediyorum” diye konuştu. 2015 yılından itibaren Konyalıların İstanbul’a YHT ile gidebileceğine işaret eden Üzülmez, “YHT seferleriyle Konya-İstanbul arasındaki yolculuk süresi de 4.5 saate düşmüş olacak” bilgisini verdi.

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar