Efeler Kent Konseyi’den Demiryolu Talebi

Efeler Kent Konseyi’den Demiryolu Talebi :Efeler Kent Konseyi Üyeleri, Efeler ilçesinden geçen 9 kilometrelik demiryolu hattının yerin altına alınmasını istedi.
Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, yaptığı açıklamada; “Bugünlerde tekrar gündeme gelen çift hatlı hızlı tren için, bugün 265 bin kişinin yaşadığı Efeler ilçesinin içinden ikinci bir hat geçirilmesi ve hızlı tren uygulaması ilçenin bölünmüşlüğünü, trafik kesintisini, arttıracağı gibi, buna bağlı olarak hiç istemediğimiz can ve mal kaybına da neden olacağı açıktır. Hizmete açıldığında ve 1970’li yıllara dek Aydın’da 40 bin nüfus ve araç yoğunluğunun günümüzdeki yoğunlukta olmaması nedeniyle, hemzemin geçitlerde araç ve yaya kazaları ender sayıda ise de, bugün altı kat artan ilçe nüfusu ve artan araç sayısı ve buna bağlı olarak arttırılan tren sefer sayıları nedeniyle doğal olarak kentin içinden geçen demir yolunun hemzemin geçitlerinde araç ve yaya kazalarının da artmasına neden olmuştur. Efeler ilçesi idari ve meskun sınırları içinden geçen demiryolunun uzunluğu takriben 9 kilometredir. Kent içinde fiilen 180 dönüm arazi demiryolu alanı içinde kalmaktadır. Takriben sekiz adet hemzemin geçidi ve iki adet üstten geçiş bulunmaktadır. Her yıl ortalama 15 tren kazası ile onlarca vatandaşımız can kaybına uğramaktadır” dedi.
Demiryolu hattının yerin altına alınmasını isteyen Erdemir, “Bu nedenle Efeler ilçesi içinden geçecek demiryolunun ikinci hat yapımı aşamasında, Boğazın altından geçen Marmaray benzeri, diğer büyük kentlerdeki yer altı metro benzeri projeyle, DSİ Bölge Müdürlüğü karşısından başlayarak, Astim Organize Sanayi Sitesi alanına dek yeraltına alınması zorunlu ve gereklidir. Böylelikle kent içi geçişinde ilçenin bölünmüşlüğüne son verileceği gibi, hemzemin geçitlerinde can ve mal kaybı ile sonuçlanan kazalar önlenmiş olacaktır. Yapılan teknik değerlendirme sonucunda, takriben 9 kilometre uzunluğunda yapılacak kazı ve betonarme içine alınacak hattın, DSİ Bölge Müdürlüğü karşısından başlayarak, ilçe içindeki mevcut gar bahçesinde yapılacak yer altı geçişi ile metro durakları benzeri yer altı indirme ve bindirme peronları inşa edilerek, Soğukkuyu geçişi ise aynı şekilde yer altından geçilerek, Yılmazköy ASTİM OSB önünde eğimle yeryüzüne çıkarak güzergaha devam edecektir. Proje ek maliyeti 600 milyon TL olarak tahmin edilmektedir. Kent içi geçişinde yer altına alınması gereken arazi TCDD ait olduğundan, kamulaştırma sorunları da ortaya çıkmayacaktır. Bir kez yapılacak bu harcamayla kent içi nihai bir çözüme kavuşacak, çağdaş ve yaşanabilir bir kentin temelleri atılabilecektir” diye konuştu.İlk yorum yapan olun

Yorumlar