Trabzon Valiliğinden üst geçit açıklamasıTrabzon Valiliğinden üst geçit açıklaması : Avrasya Üniversitesi Çimenli Ömer Yıldız Yerleşkesi önünde, üniversitenin ‘alt geçidi ben yapayım’ taahhüdüne rağmen üst geçit dayatan Valilik, rapor yalanına sığındı.
Üniversitenin ‘alt geçit uygundur’ raporunu görmezden gelen Trabzon Valiliği, hem üniversiteyi övdü hem ‘üst geçit ayaklarını açtık, dönemeyiz’ dedi.
Trabzon Valiliği, Avrasya Üniversitesi Çimenli Ömer Yıldız Yerleşkesi önünde yapılmak istenen üst geçit tartışmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparken, üniversitenin ‘alt geçidi ben yapayım’ taahhüdüne rağmen üst geçit dayatmasını sürdürdü. Valilik aynı zamanda rapor yalanına sığındı.
Yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde bazı basın-yayın kuruluşlarında yer alan ‘Yatırıma Engel’, ‘Karayolları’nın Üst Geçit İnadı’ gibi başlıklar altında yayımlanan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. 010-22 K.K Nolu Değirmendere-İyidere devlet yolumuzun Ortahisar ilçesi Yalıncak Mahallesi’nde bulunan Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi’nin faaliyete geçmesi nedeniyle, üniversite girişinde aşırı yaya yoğunluğu meydana gelmiştir. Bunun üzerine Ortahisar Belediyesi ve Avrasya Üniversitesi’nden gelen talepler dikkate alınarak Karayolları Bölge Müdürlüğü söz konusu mevkiye üst geçit yapım çalışmalarına başlamıştır. Karayolları, Avrasya Üniversitesi yerleşkesinin bulunduğu kesimde yıllık ortalama günlük trafik değerinin ( 2013 itibarıyla) 33.635 olması, anılan kesimin yatay ve düşey kurp içerisinde yer alması ve yaya geçişi göz önüne alınarak üst geçit yapımı için en uygun yer tespiti yapılmış ve temel çalışmalarına başlanmıştır. Üst geçit yapımı için geçecek süre içerisinde söz konusu mevkide trafik güvenliğini sağlamak ve olası üzücü olayların önüne geçebilmek amacıyla Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi’nin bulunduğu kesimde mevcut yatay işaretlemelere ilave olarak çift konpenantlı boya ile yavaşlama uyarı çizgileri çizilmiş, sürücüleri uyarmak amacıyla düşey işaretlemeler yapılmış, flaşör konulmuş, hemzemin yaya geçidi oluşturulmuş ve sinyalizasyon sistemi kurulmuştur.
Karayolları’nca yapılan tüm yatay, düşey işaretlemelere ve sinyalizasyon sistemine rağmen üniversite yerleşkesinin bulunduğu kesimde trafik yoğunluğunun ve trafik akış hızının yüksek olması, anılan mevkiinin yatay ve düşey kurp içerisinde yer alması nedeniyle yaya ve araçlar için trafik güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesinin ancak üst geçit yapılarak temin edilebileceği arazi üzerindeki incelemeler sonucundu tespit edilmiştir. Bu nedenle üst geçidin yeri belirlenirken, öğrencilerin yol üzerinde en az mesafe kat ederek üniversite girişine ulaşabilmesi, üst geçidin yapılacağı yerde yol üzerinde banket genişliğinin ve kamulaştırma sınırlarının uygun olması kriterleri dikkate alınmış, buna müteakiben üst geçit projesi hazırlanmış, arazi üzerinde temel kazıları yapılmış ve imalat sürecine geçilmiştir. İlimizde maddi ve manevi getirileri olan Avrasya Üniversitesi’nin ve bu üniversitemizde okuyan öğrencilerimizin güvenliği bizim için önemlidir. Burada okuyan ve memleketimize hizmet edecek olan bu evlatlarımızın başına gelebilecek en ufak talihsiz bir kazanın bile bizleri derinden etkileyeceğinin bilinmesi, geçen zamanın her anının bile çok yüksek öneme sahip olması nedeniyle, anılan kesimde yapımına başlanılan üst geçidin önündeki engellerin bir an önce kaldırılması gerekmekte olup, bu konuda tüm kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımızın sağduyulu yaklaşımının sağlanması ülkemiz ve en önemlisi burada okuyan öğrencilerimiz için zaruri önem taşımaktadır.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.