Ordu-Giresun Havaalanı Yılın İlk Yarısında AçılacakOrdu-Giresun Havaalanı Yılın İlk Yarısında Açılacak :Türkiye’de ilk defa altyapı ve üst yapısıyla deniz üzerine inşa edilen, Dünya’nın 3’üncü, Türkiye’nin ve Avrupa’nın tek deniz üzerine yapılan havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havaalanının yapım çalışmalarını yerinde inceleyen bakan Elvan açıklamalarda bulundu.
“Dünya geneline baktığımızda gerçekten ülke olarak gurur duyacağımız bu havaalanının dünyada deniz üzerine inşaa edilen üçüncü havaalanı olduğunu görüyoruz. Bir tanesi Japonya’da, diğeri Hong Kong’da, üçüncüsü ise Ordu-Giresun illerinde inşa ediliyor. Bu havaalanı o nedenle dünyada örnek olabilecek bir havaalanı. Bu havaalanıyla ülke olarak, millet olarak gurur duymalıyız diye düşünüyorum. Ordu-Giresun havalimanının yapılmasıyla bu yörenin potansiyeli daha hızlı bir şekilde hareket edecektir. Bölgenin kalkınması, refah düzeyi çok daha hızlı bir şekilde artacaktır. Özellikle turizm açısından, bu bölgenin kültürel zenginliği açısından bölgeyle diğer bölgeler arasındaki iletişimimiz çok daha hızlı bir şekilde artacaktır. Ordu ve Giresun’u sadece diğer bölgelerimizle bağlamıyoruz, Ordu-Giresun havaalanı ile dünya ile buluşturuyoruz” dedi.
Ordu-Giresun havalimanının açılması ile Türkiye’de ki havalimanı sayısının 54’e çıkacağını da belirten Bakan Elvan, deniz üzerine dolguyla yapılan Ordu-Giresun havalimanının Türkiye’de birinci, dünyada üçüncü olduğunu, çalışmaların Mart ayı sonuna kadar bitirileceğini söyledi.
Tarifeli seferlerin ise bu yılın ilk yarısında başlayacağını, 3 bin metrelik pisti olan havalimanının 300 milyon TL’ye tamamlanacağını belirten Bakan Elvan şunları söyledi: “Bizim planlamamız Mart sonu itibariyle çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz. 24 saat gece gündüz çalışılıyor. Yılın ilk yarısında tarifeli seferler başlayacak. Edirne’den Kars’a kadar, Karadeniz’de Samsun’dan Akdeniz’e uzanan, İzmir’den Habur’a kadar, Orta Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan, Orta Anadolu’yu Ege’ye bağlayan Karadeniz’e bağlayan hatlarımız var. Bu çerçevede çalışmalarımız devam ediyor. 2023 perspektifinde, ortaya koyduğumuz programda Samsun’dan Yozgat’a, Yozgat Yerköy’den Kışla’ya, Kışla’dan Akdeniz’e uzanan tren demiryolu hattımız olacak.” Dedi.
ordu-giresun-havaalani-yilin-ilk-yarisinda-acilacak

Reklamlar