Planda Hava Alanı Yok Demiryolu İse Belirsizliğini Koruyor

Planda Hava Alanı Yok Demiryolu İse Belirsizliğini Koruyor :DOKAP 2014-2018 Eylem Planını Başbakan Ahmet Davutoğlu Ordu’da açıkladı.

Uzun zamandan beri onaylanması beklenen 2014-2018 yıllarını kapsayan Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP), 2014-2018 Dönemi Eylem Planı, Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu’nda onaylandı.

Eylem Planı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafında 14.02.2015 Cumartesi günü Ordu’da açıklandı.

DOKAP 2014 -2018 Dönemi Eylem Planı’nda Köse Salyazı Hava alanı ile ilgili herhangi bir konu yer almazken, Gümüşhanelilerin uzun süre mücadelesini verdiği demiryolu güzergahının Gümüşhane’den geçmesi ile ilgili olarak da konu eylem planında açık olarak yer almıyor.

Bugüne kadar, bütün söylemlerde hep “Trabzon – Tirebolu – Gümüşhane – Erzincan Demiryolu projesi” veya “Trabzon – Gümüşhane- Erzincan demiryolu projesi” olarak adlandırılan, hatta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan iken, 22 Aralık 2013 tarihinde Giresun’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada:“Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane, Erzincan demiryolu projemizle ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Bu demiryoluyla Giresun ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında demiryolu irtibatı sağlanacak.” Şeklindeki ifadesine rağmen; DOKAP 2014-2018 Eylem Planında, “Trabzon – Erzincan demiryolu” hattı içinde Gümüşhane’nin adının yer almaması kafaları karıştırdı.

Demiryolu konusu, 2014-2018 eylem planının 83. Sayfasında yer almaktadır. İncelendiğinde görüleceği gibi, Hattın adı “Trabzon- Erzincan Demiryolu” olarak geçerken Gümüşhane Hat gurubunda zikredilmemektedir. Ayrıca, çalışma yeri olarak da “Artvin, Giresun ve Trabzon” gösterilmiştir. Görüleceği gibi bu demiryolu hattının hiçbir yerinde Gümüşhane yer almamaktadır.

Demiryolu ile ilgili bu belirsizlik şu soruları akla getirmektedir?

1-Trabzon – Erzincan Demiryolu hattı içinde bugüne kadar zikredilen Gümüşhane, bu eylem planında neden yer almamıştır?

2-Trabzon- Erzincan demiryolu hattı ile Artvin’in ne ilgisi vardır.

3-Artvin, Giresun, Trabzon sayılırken, Rize, Bayburt, Gümüşhane ve Tirebolu’dan neden bahsedilmemiştir.

Bu sorular, “Trabzon- Erzincan” demiryolu hattında büyük bir belirsizliğin olduğunu göstermektedir.

Bu plan, uygulamaya girdiğine göre, Gümüşhanelilerin çok iyi bir organize ve etkin çalışmayla bu plandaki etüt çalışmalarına Gümüşhane hattını koydurmaları gerekir. Aksi takdirde Tren gerçekten kaçmış olur.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.