Eskişehir Hemzemin Geçidi Kapatan Eylemciler 8’er Yıl Hapis İstemiyle YargılanıyorEskişehir Hemzemin Geçidi Kapatan Eylemciler 8’er Yıl Hapis İstemiyle Yargılanıyor :Eskişehir’de, Hatay’da yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın öldürülmesini protesto etmek için hemzemin geçitte 4 saat boyunca oturma eylemi yapıp Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) ve araçların geçişini engelleyen 110 kişi hakkında 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önünde 10 Eylül 2013 tarihinde toplanan kalabalık, Hatay’da yaşamını yitiren Ahmet Atakan için sloganlar atarak yürüdü. Kalabalık Üniversite Caddesi ile Cengiz Topel Caddesi’nin kesiştiği tren hemzemin geçitte oturma eylemi yaptı. Eylemciler yaklaşık 4 saat süreyle YHT’lerin ve araçların geçişini engelledi.

DURUŞMA ÖNCESİ BASIN AÇIKLAMASI

Eyleme katılanlardan 110 kişi hakkında Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet’ ve ‘TCK 223/2 maddesi ulaşım araçlarının engellenmesi’ suçlarından dava açıldı. 3’er yıldan 8’er yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklar bugün yapılan ilk duruşma öncesinde Adalet Sarayı önünde ‘Bizleri değil öldürenleri yargılayın. Ahmet Atakan ölümsüzdür’ yazılı pankart açıp basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Emre Soyaslan beraatlarını isteyerek şöyle dedi:

“110 kişinin yargılandığı bu davanın ilk duruşmasında derhal beraat istiyoruz . Kameralar önünde öldürülen insanların katilleri bulunamazken, kamera kayıtlarından eylemci avı yapılmasına son verilmesini istiyoruz. AKP’nin Gezi’yi bastırmak için söylediği tüm yalanlar boş çıkmıştır. Bugün bizlere yöneltilen uydurma suçlar da yine bizim irademizle boş çıkacaktır. Gezi yargılanamaz.”

DURUŞMA İKİ GÜN SÜRECEK

Sanık sayısının fazla olması nedeniyle Adalet Sarayı Konferans Salonu’ndaki 2 gün sürecek olan duruşmaya bugün 43 sanık katıldı. Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Caferoğlu’nun da aralarında bulunduğu sanıklar, demokratik tepkilerini gösterdiklerini söyledi. Sanıklardan bazıları “Biz oraya demokratik tepkimizi dile getirmek için gittik. Kesinlikle hiç kimseyi mağdur etmek istemedik. Biz sadece yük treninin geçişine izin vermedik. Arkasında yolcu treni olduğunu bile bilmiyorduk. Ambulansa yol vermediğimiz söyleniyor. Biz ambulansa beton bariyerlerden geçemeyeceği için başka bir güzergahtan gitmesi için yardımcı olduk. Tren kaçırmakla suçlanıyoruz ama biz tren kullanmayı bilmiyoruz” dedi.

BERAATLARINI İSTEDİ

Sanık avukatlarından Pınar Çelik Arpacı, tüm sanıkların beraatlarını istedi. Avukatlar savunmalarında “Bu protesto gösterisi Gezi sürecinin devamıdır. Trenin yolda kalmasından dolayı yolcuların mağdur olduğu söyleniyor. Oysa ki yolcuların tamamı otobüslerle taşınmıştır. Dolayısıyla bir mağduriyet söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı ve Başbakan geldiği zaman birçok yol trafiğe kapatılıyor. Kapatıldığı iddia edilen o hemzemin geçit tadilat dolayısıyla neredeyse bir yıl kapalı kalmıştı. O duruma işlem yapan oldu mu? Olay günü hiçbir kolluk kuvveti olay yerine gelmemiş, hiçbir uyarıda bulunmamışlardır. Tüm sanıkların beraatını talep ediyoruz” diye konuştu.

Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi hakimi 43 sanığın ifadelerinin tamamlanmasının ardından duruşmaya yarına kadar ara verdi. yarınki duruşmada kalan 67 tutuksuz sanığın ifadeleri alınacak.

Reklamlar