Konyada Tramvay Yolunun Alaaddin Güzergahı Değişecek MiKonyada Tramvay Yolunun Alaaddin Güzergahı Değişecek Mi
ROMA MEZARI ÇIKTI

1941 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılarda ilk yerleşimin MÖ 3000 yılında olduğu belirlenen Alâeddin Tepesi etrafı Bizans köyü mü çıktı? Tramvay hattı yapımı esnasında sürekli olarak tarihi kalıntılara rastlanıyor. Son olarak Kuyu Bileziğine rastlanan kazılarda şimdi de Roma Mezarı çıktı. Daha önce kale suruna rastlanan kazı alanı ile kuyu bileziğine rastlanan bölgelerin arasında küçük bir Roma Mezarına rastlandı.
BİZANS KÖYÜ MÜ VAR?

Roma ve Bizans döneminin önemli şehirlerinden biri olan Konya’da aynı döneme ait kalıntılar gün yüzüne yapılan kazılarda çıkıyor. Yapılan her kazıda özellikle Roma ve Bizans dönemine ait kalıntıların bulunması akıllara Alâeddin Tepesi etrafında Roma Köyü mü vardı sorusunu getirdi. Şehir Merkezindeki Roma dönemine ait eserler bu kuramı güçlendiriyor.
SELÇUKLU TÜNELLERİ ORTAYA ÇIKABİLİR

Yapılan kazılarda Selçuklu dönemi tünellerinin de çıkmasına yüksek ihtimalle bakılıyor. Tarihçiler Alâeddin Tepesinde bulunan beton şemsiyenin altından başladığı ve Alâeddin Keykubad Cami altından Üçler Mezarlığı kapısına kadar devam eden tünellerin olduğunu tahmin ediyorlar. Çalışmalar esnasında var olduğu tahmin edilen tünellerin ortaya çıkması da bekleniyor.
KUYU BİLEZİĞİ ÇIKMIŞTI

Anadolu’da Bugün Gazetesi’nin haberine göre; tepe etrafına dikilecek 64 direkten bir tanesinin olduğu yerde kuyu bileziği bulunmuştu.
ROMA KÖYÜ VE MEZARI ŞÜPHESİ

Bugün çekilen bu fotoğrafta ise kırmızı şeritlerle işaretlenmiş alanda; kuyu bileziğinin bulunduğu alanın yaklaşık 15 metre gerisine isabet eden bölgede ise Roma mezarlığı olduğu iddia ediliyor.

Reklamlar