Levent-Hisarüstü arası metroyla 6 dakikaya indiLevent-Hisarüstü arası metroyla 6 dakikaya indi :Levent’ten Hisarüstü’ne 6 dakikada ulaşılmasını sağlayacak mino metro hattı dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı. 4 duraklı bu yeni hatla Nispetiye Caddesi’ndeki trafik yoğunluğunun azalması beklenmekte .

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın önceki hafta belediye meclisinde müjdesini verdiği Levent-Hisarüstü mini metro hattı törenle hizmete açıldı. Levent’ten Hisarüstü’ne 6 dakikada ulaşılmasını sağlayacak metro hattıyla Levent-Etiler güzergâhının yükünü çeken Nispetiye Caddesi’ndeki trafik yoğunluğunun çok büyük ölçüde azalması beklenmekte . İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı ortak çalışması olan Levent-Hisarüstü arasında gercekleşen “mini metro” hattının çalışmalarına 2013’te başlandı. Geçen aralık ayında hizmete açılması planlanan metro hattına bağlantısı için 25 Ocak 2014 – 1 Şubat 2014 tarihleri arasında makas çalışması yapıldı. Şubat ayında tecrübe sürüşlerine başlanan ve dört istasyonun bulunacağı hatta, 2 tane 4’lü dizi tren işletmesiyle başlanıp ihtiyaca göre 3 trene çıkılabilecek.

 

FÜNİKÜLER OLACAK

Temel hat üzerindeki maksimum teorik işletme hızı da 80 km/s olarak öngörülüyor. Yeni metro hattıyla Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu’ndan Taksim’e 16, Yenikapı’ya 23, Bakırköy’e 32, Bağcılar’a 54, İstanbul Atatürk Havaalanı ’na 57, Başakşehir’e 72, Üsküdar’a 34, Kartal’a 66 dakikada ulaşılabilecek. Bölgede yapılacak olan bir proje de Hisarüstü-Aşiyan füniküleri (eğimli alanda çalışan raylı taşıma taşıtı ) olacak. Füniküler, Hisarüstü’nden 3 dakikada Aşiyan sahiline ulaşacak. Başlangıç noktası Aşiyan Parkı olan projenin
ilk ve nihayet istasyonları arasındaki yükseklik farkı 104 metre. Yamaç boyunca seyirlik bir vagonla yer üstünde yolculuğun yapılacağı hattın uzunluğu 730 metre olacak.

ULAŞIMA 32 MİLYAR LİRA

Topbaş, törende bunları belirtti : “Vatandaşlarımızın zamanını en iyi biçimde kullanacağı bu ulaşım sistemleri, hızın yanında kalite ve konfor getirecek. Bir şehrin medeniyet ölçüsü, o şehirde yaşamını sürdüren insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’a 11 senede yaptığımız ulaşım yatırımlarının toplamı 32 milyar lira.

Reklamlar