Süha Uyar Hızlı trenle Avrupadan binlerce turist getirebilirizSüha Uyar Hızlı trenle Avrupa’dan binlerce turist getirebiliriz :Tren garlarının dünyanın bütün büyük şehirlerinde şehrin merkezinde yer aldığını ve yaşatılması gerektiğini ifade eden Gazeteci ve Turist Rehberi Süha Uyar, “Sirkeci Garı’nı müze yapmak istiyorlar. Oysa garlar yaşamalıdır. Budapeşte Diyarbakır’dan daha yakın. Yapacağınız bir hızlı tren yatırımı ile Avrupa’dan her gün binlerce ziyaretçi getirebiliriz” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Skal İstanbul Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği sempozyumda konuşan Gazeteci ve Turist Rehberi Süha Uyar İstanbul’un turizm açısından eksiklerini dile getirdi. Uyar şunları vurguladı:

“GARLAR YAŞAMALI”

“Bütün garlar dünyada şehrin merkezindeyken biz bütün garları şehrin dışına atıyoruz. Londra, Paris, Moskova, nereye giderseniz bu böyledir. Sirkeci Garı’nı müze yapmak istiyorlar. Oysa garlar yaşamalıdır. Budapeşte Diyarbakır’dan daha yakın. Yapacağınız bir hızlı tren yatırımı ile Avrupa’dan her gün binlerce ziyaretçi getirebiliriz.

KRUVAZİYER OLMALI AMA NASIL?

Kentsel turizm yönetimi şart ayrıca eğitimlileri de eğitmek şart. Bir Topkapı Sarayı’na gittiğiniz zaman bakıyorsunuz neredeyse bütün bölümler kapalı. İşlevsel kullanamıyoruz.

Ben Galataport’un ismini Galatazort yaptım. Galataport yat limanı şeklinde küçük teknelere ayrılırsa tamam ama kapasitesi büyük gemiler getirip koyarsanız, 400-500 tane otobüsü nereye sığdıracaksınız? Büyük gemiler gelsin, liman yapalım tamam ama Haliç veya Boğaz değil Marmara’ya yapılmalı.

“SULTANAHMET’TE 53 ÇEŞİT EŞYA SATILIYOR”

Travel’ın etimolojisinde ‘trouble’ var. Problem, korkutucu demek. Biz hala o tehlike ile turisti gezdiriyoruz. Topkapı Sarayı ile Sultanahmet Camii arasındaki bölgede 53 çeşit eşya satılıyor. Bir tur otobüsü geldiği zaman 5 kişi birden atlıyor. Turist istemiyor ancak biri hemen cebine kitap sokuyor, öbürü kafasına çiçek geçiriyor. 3 gün kar yağdı; Sultanahmet Camii’nin avlusu ve etrafı buz pisti oldu.”

Reklamlar