Büyükşehir İSU’dan Alacağı Para ile Tramvay YapacakBüyükşehir İSU’dan Alacağı Para ile Tramvay Yapacak : Büyükşehir Belediyesi İSU’dan alacağı 220 milyon TL’yi tahsil etmek için harekete geçti. Genel Sekreter Tahir Büyükakın “İSU’dan alınacak parayla tramvay yapılacak” dedi.
Büyükşehir Belediyesi mayıs olağan meclis oturumunun ikincisi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Meclis oturumuna İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık etti. Meclis oturumuna yoklama ile başlanıldı. Oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Tramway Proje İşinin Finansmanı ilgili olarak Belediye Başkanın Yetkilendirilmesi maddesi üzerine KBB Genel Sekreteri Tahir Büyükakın “İSU’dan alacağımız bulunuyor. Tramvay yapım için ödeneğe ihtiyaç vardır. Kredi alınması noktasında ön onay alındı. Bunun içinde İSU’dan borçlanma olacaktır. İSU bize olan borcunu ödemesi karşılığında tramvay ödemesi yapılacaktır. İSU doğrudan bize ödeme yapması durumunda yatırım yapamaz. Bunun içinde ödemesini kredi vasıtasıyla yapacak ve bu kente zaman kazandıracaktır” dedi.

KENTİN SU BORULARI DURMAZ
CHP grubu adına konuşma yapan Hüseyin Yılmaz “İçişleri Bakanlığı bizlere borçlanmayı yasaklamıştır. Hukuk komisyonu tarafından da bu madde üzerinde görüşmesi gerekiyordu. Biz zaten CHP olarak tramvay projesine destek veriyoruz. Hukuka uygun işlem yapılmasını istiyoruz. Maddenin geri çekilerek yeninden görüşülmesini talep ediyoruz. 20 gün sonra ki meclise getirilebilir” ifadelerini kullandı. Tahir Büyükakın ise “İSU’nun krediyi ödeyememesi durumunda bizim paramız var öderiz. İSU’nun borçlarının tahsili yapılmalıdır. Sayıştay tarafından yazı gönderilmiştir. İSU’ya kolaylık sağlanmaktadır. Kentin su boruları durmaz. 113 Milyon TL tutarında ihale yapıldı. Herhangi bir risk bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı

BÜYÜKŞEHİR HEDEFİ TUTTURAMADI
Meclis gündeminde yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2014 Yılı Analitik Bütçe Kesin Hesabı mecliste okunması sonrasında görüşmelerine geçildi. CHP Grubu adına konuşma yapan Hüseyin Yılmaz “2014 yılı bütçesini incelediğimizde Büyükşehir Belediyesi olarak 621.737.484,02 TL yatırımın hedeflendiğini fakat yapılan yatırım harcamalar toplamının yılsonu itibariyle 448.363.233,42 TL olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Bu durumda büyükşehir belediyesi olarak yapılan yatırımların gerçekleşme oranı yüzde 72’dir” dedi.

YÜZDE 30 YATIRIM
Yılmaz sözlerinin devamında “Ancak bu yatırımların 84.000.000 TL’lik kısmı onarım harcamasıdır. 448.363.233,02 TL’den 84.000.000TL’yi çıkardığımızda 2014 yılında yapılan yeni yatırım harcamaları 364.363.233,02 TL kalmaktadır ki bu rakamın toplam harcamalar içindeki payı yüzde 30 düzeyindedir. Kısaca Kocaeli için 2014 yılında yapılan yatırım anlamındaki pay bütçenin sadece yüzde 30 oranı kadardır. Bütçe’ye siyasi korkudan arınmış bir şekilde objektif bakış açısıyla baktığımızda ulaşımla ilgili olarak bütçede 252.211.000 TL pay ayrıldığını ama bu alanda 2014 yılında yapılan toplam yatırım harcamasının 101.713.000 TL olduğunu açıkça görebiliriz” ifadelerini kullandı.

İŞİN İÇİNE SİYASET..
Ulaşımla ilgili faaliyet hedefinizin gerçekleşme oranı da sadece ve sadece yüzde 40’dır. Hedefinizde yanılma oranı ise yüzde 60’dır diyen Yılmaz “Bir belediye yönetiminin asli görevlerinin başında, fen işleri ile imar ve şehircilik hizmetleri gelir. Peki Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılında bu alanda ne gibi hizmetler yapılmış bir bakalım. Tabii işin yine siyasetine kaçmadan sadece kesin hesap cetvellerindeki rakamlara bakarak yapalım bu tespiti. İmar ve şehircilik daire başkanlığına ayrılan ödenek 23.318.616 TL bu alanda yapılan hizmetlerin karşılığı olan harcama ise 15.772.874 TL’dir. Bu konuda Kocaeli halkına verilen hizmetin oranı vaat edilenin ancak yüzde 67’sidir” şeklinde konuştu.

RAPORLAR YALAN SÖYLÜYOR YA DA ..
Fen İşleri Daire Başkanlığına ayrılan bütçe 353.253.746 TL iken harcanan bütçe 295.620.000 TL olup gerçekleşme oranı yüzde 83’dür diyen CHP’li Yılmaz “Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına ayrılan bütçe 31.852.235 TL’dir. Bu bütçenin 10.509.672 TL’si iptal edilerek ancak 21.342.562 TL harcama yapılarak yüzde 67 oranında gerçekleşme sağlanabilmiştir. İptal edilen ödeneği ve gerçekleşme oranını dikkate aldığınızda Sağlık Bakanlığı ile TUBİTAK tarafından yayımlanan raporlar ve istatistikler ya yalan söylüyor ya da bu bakanlığın raporları Büyükşehir Belediyesini hiç ilgilendirmiyor” dedi.

ÇEVRE KİRLİĞİNDE BİRİNCİYİZ
Sağlık bakanlığının yayımlamış olduğu rapora göre hava ve çevre kirliliği bakımından Kocaeli ilk sıradadır diyen Yılmaz “TUBİTAK’ın raporuna göre ise bu kentte ölenlerin 4’de 1’i kanserden ölmekte ve kanserden ölenlerin yüzde 80’ide akciğer kanserinden ölmektedir. Tabii size göre bu kentin hava ve çevre kirliliği yada akciğer kanserinden dolayı ölmelerinin nedeni kader. Denizimizin kirliliği ise neredeyse 2 aydır bitmedi, ama onun da nedeni iklim değişikliği. Mevsimlerin oluşmasından bugüne kadar ilk defa iklim değişikliğinin Kocaeli’nde 2 ay kadar sürdüğü de tüm kamuoyunda merak konusu olmaya devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

VATANDAŞI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ GÖSTERGESİ
Projeler daire başkanlığının bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 66, sağlık ve sosyal hizmetler daire başkanlığı bütçesinin gerçekleşme oranı da yüzde 77‘de kalmıştır diyen Yılmaz “Projeler daire başkanlığının bütçesinin bu kadar düşük seviyede gerçekleşmesini büyükşehir belediyesi olarak da kabul ettiğiniz için seçim öncesi 100 yeni projenin hemen reklamını yaptınız. Sağlık ve sosyal işler daire başkanlığına ayrılan bütçenin yüzde 77’de kalması ise vatandaşı ne kadar düşündüğünüzün somut bir göstergesi” değerlendirmesinde bulundu.

İSU YATIRIM YAPAMADI
Bütçenin gelirler bölümünü incelediğimizde “05 kodlu diğer gelirler” hanesindeki gelirlerin 2013 yılına nazaran azaldığını görmekteyiz diyen Yılmaz “2013 yılında 1.134.192 TL olan gelir 2014 yılında 1.085.192 TL’ye düşmüştür. Hazineden ve İller Bankasından gelen pay yüzde 5’den yüzde 6’ya çıkarılmasına rağmen bu hanedeki gelirin düşmesinin cevabını politik izahlarla değil teknik olarak verilmesini bekliyoruz. Öz gelirlerin toplam gelirler içindeki yeri” bölümündeki, 2014 yılına ait öz gelirler 2013 yılındaki rakamın yarısından bile fazla düşmüştür. İSU’nun yaptığı yıllık 60.000.000 TL civarındaki su satışı bu rakamdan düşülse bile 220.000.000 TL’lık düşmenin sebebi belirsizdir” ifadelerini kullandı.

BÜTÇEYE DESTEK
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Bütçe dengeli gitmektedir. Bürokratik başarı vardır. Yuvacık Barajından kaynaklanan borçlar daha önce yatırım olarak gözüküyordu. Ancak son yıllarda alınan karar sonrasında yatırım olarak görülmüyor. Bundan dolayı yatırım az gözükmektedir. Gider çok gözükmektedir. 173 Milyon TL gider kaynağından kesilmediğinden gider gözükmemektedir” şeklinde konuştu. Sakin geçen mecliste 13 madde oy çokluğu ile onaylandı. Meclis Başkanı Nevzat Doğan ise bir dahaki meclisin 11 Haziran Perşembe günü saat 15.00’da yapılacağını belirtti.

 

Reklamlar