Efeler Şehir İçinden Geçen Demiryolu İçin Seferber OlduEfeler Şehir İçinden Geçen Demiryolu İçin Seferber Oldu :TCDD’nin Aydın-İzmir-Denizli trenyolunu çift hatta çıkarma projesinde, Efeler ilçesinden geçen kısmın yer altına alınmasını isteyen Efeler Kent Konseyi, topladığı 5 bin imzayı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’e postayla gönderdi.

TCDD’nin Aydın-İzmir-Denizli trenyolunu çift hatta çıkarma projesinde, Efeler ilçesinden geçen kısmın yer altına alınmasını isteyen Efeler Kent Konseyi, topladığı 5 bin imzayı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’e postayla gönderdi. Aydın’ın ortasından geçen demiryolunun, çift hatlı projeyle şehri adeta ikiye böleceğini ve bir utanç duvarı olacağını iddia eden Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, “Efeler’e utanç duvarı istemiyoruz. Bizim sesimizi duyun. Bu proje, Aydın’ı ikiye bölecek projedir.” dedi.

PTT Aydın Merkez Şubesi önünde basın açıklaması yapan Kent Konseyi Başkanı Erdemir, “Bugünlerde tekrar gündeme gelen çift hatlı hızlı tren için bugün 265 bin kişinin yaşadığı Efeler ilçesinin içinden ikinci bir hat geçirilmesi ve hızlı tren uygulaması ilçenin bölünmüşlüğünü, trafik kesintisini arttıracağı gibi buna bağlı olarak hiç istemediğimiz can ve mal kaybına da neden olacağı açıktır. Bugün artan ilçe nüfusu ve artan araç sayısı ve buna bağlı olarak arttırılan tren sefer sayıları nedeniyle doğal olarak kentin içinden geçen demiryolunun hemzemin geçitlerinde araç ve yaya kazalarının da artmasına neden olmuştur. Efeler ilçesi idari ve meskun sınırları içinden geçen demiryolunun uzunluğu takriben 9 km.’dir. TCDD İzmir Bölge Müdürlüğü’nce yapılan planlamaya göre yer üstünden yapılacak ikinci hat ile hızlı trenlerin sefere başlayabilmesi için insan ve hayvan girişinin önlenmesi gerekmektedir. Bunun için de iki yönlü tel hat ile çevrilecek oluşu, Aydın Efeler ilçesini tam ortasından ikiye bölen utanç duvarı oluşturacaktır. Bu nedenle 15 Ocak’ta başlatılan imza kampanyasıyla 5 bin Aydınlı, utanç duvarına ‘dur’ demiştir. Bu nedenle Efeler ilçesi içinden geçecek demiryolunun ikinci hat yapımı aşamasında, boğazın altından geçen Marmaray benzeri, diğer büyük kentlerdeki yer altı metro benzeri projeyle DSİ Bölge Müdürlüğü karşısından başlayarak, ASTİM Organize Sanayi Sitesi alanına dek yer altına alınması zorunlu ve gereklidir.” dedi. Demiryolu hattının yer altına alınmasıyla şehiriçi geçişinde ilçenin bölünmüşlüğüne son verileceği belirten Erdemir, “Hemzemin geçitlerinde can ve mal kaybı ile sonuçlanan kazalar önlenmiş olacaktır. Demiryolunun yer altına alınmasıyla da yer üstündeki 180 dönüm arazi de Efeler’de yaşayan hemşehrilerimizin kullanımına sunularak, bu hattın yeşillendirip yürüme, bisiklet yolları ve spor alanları yapılması ile kent içinde daha çağdaş ve yaşanabilir fiziksel şartlar oluşturulabilecektir.” dedi.

İmza kampanyasına destek veren Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan da bu projeye karşı olduklarını ve hattın yer altından geçmesini istediklerini söyledi. İmza kampanyasına CHP İl Başkanı Hikmet Saatcı, MHP İl Başkanı Cem Akbudak, MHP milletvekili adayı Fevzi Köse ve CHP milletvekili adayı Fulya Üstündağ da destek verdi.

Reklamlar