Gaziantep Garı 6 yıldır yolcu treni bekliyorGaziantep Garı 6 yıldır yolcu treni bekliyor :Gaziantep Gar’ına tam 6 yıldan bu yana yolcu treni gelmiyor. 1 yıldan beri de yük treni gelmiyor. Trenin uğramadığı ve kullanılmayan rayların otlar arasında neredeyse kaybolduğu garda teknik personelden bakım personeline, makinistinden diğer elemanlarına kadar yaklaşık 300 kişi çalışıyor. Devlet kurumu olan TCDD bünyesinde 657’ye tabi memur ve teknik personel olarak çalışan yaklaşık 300 işçi trenin uğramadığı garda memuriyet hizmetini sürdürüyor.

Tren yolculuğunun uzun sürmesinden dolayı yolcular demiryolu ulaşımını tercih etmiyor. Suriye’de yaşanan savaştan dolayı da yük taşımacılığı durunca Gaziantep’e 6 yıldan bu yana yolcu treni, 1 yıldan beri de yük treni gelmiyor. Kullanılmayan rayların otlar arasında kaybolmaya yüz tuttuğu Gaziantep Gar’ında buna rağmen 300 personel çalışıyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Türk Ulaşım-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yücedağ, Gaziantep’e nadiren de olsa askeri yük sevkiyatı için gelen trenlerin olduğunu belirtti.

RAYLAR 1960’TA DÖŞENMİŞ

Gaziantep’e 2009’den beri yolcu treni gelmediğini dile getiren Murat Yücedağ, “Suriye’de çıkan savaştan dolayı ve IŞİD olaylarından dolayı yük trenleri Gaziantep’e gelmiyor ve Gaziantep’ten demiryolu ile hiçbir yere yük taşınmıyor. 2009’den bu yana da Gaziantep’te demiryolu ağıyla yolcu taşınmıyor. Yani 2009’den bu yana Gaziantep’e yolcu treni gelmiyor. 1960’ta Gaziantep’e yapılan demiryolu hattı sonrasında buraya hiçbir demiryolu yatırımı yapılmamış. 1955’lerden sonra Kahramanmaraş’ın narlı ilçesinden buraya bir demiryolu ağı döşeniyor. O günden bu yana da trenler bu rayları kullanarak Gaziantep’e, buradan da doğu illerine gidiyor. Buraya herhangi bir demiryolu yatırımı yok. Bunun sebebi de tabi yolcu olmaması” ifadelerinde bulundu.

TRENLER ÇOK YAVAŞ

Eski raylarda tren yolculuklarının çok uzun sürdüğünü, bu yüzden de vatandaşın demiryolu ulaşımını tercih etmediklerini söyleyen Yücedağ, “Demiryolu rayları çok eski olduğu için trenler çok yavaş ilerliyor. Bu yüzden yolcular da zamandan tasarruf etmek adına demiryolu yerine havayolu ya da karayollarını tercih ediyor. Arada bir tren garına gelerek tren bileti soran vatandaşlar oluyor. Ama bu çok az sayıda oluyor. İnsanlar daha çok askere giderken ve köylerden şehre giderken demiryolu ile yolculuk yaparlarmış. Ama günümüzde bu kalmadı. Artık insanlar zamandan tasarruf etmek için demiryolunu kullanmıyor. Demiryolu çok ucuza yolculuk yapmak demektir ama mevcut raylarla ve trenlerle çok uzun zaman almaktadır. Demiryolu ile 5 saatte alacağınız bir yolu, karayolu ile 1 saatte alıyorsunuz. Böyle olunca yolcular demiryolunu tercih etmiyor” dedi.

MEVCUT RAYLAR HIZLI TRENE UYGUN DEĞİL

Hızlı tren projesinin mevcut raylarla hayata geçirilemeyeceğini kaydeden Yücedağ, “Gaziantep’e yapılması planlanan bir hızlı tren projesi var. Ama bu hızlı tren projesi mevcut raylarda yapılmaz. Tamamen yeni raylar, yani yeni bir demiryolu ağı yapmakla olur. Çünkü mevcut raylar çok eski ve hızlı treni kaldıracak kapasitede değil. Hızlı tren projesi için Nurdağı’ndan Osmaniye’nin Bahçe İlçesi’ne bir tünel açılıyor. Mevcut raylar hızlı trene uygun olmadığı için sarsıntıya dayanıklı raylar yapılması lazım” şeklinde konuştu.

DEMİRYOLU 3 KAT DAHA UCUZ

Demiryolu ağının çağın gereklerine uygun hale getirilmesi durumunda karayolu taşımacılığına göre demiryolu taşımacılığının 3 kat daha ucuza mal olduğunu vurgulayan Yücedağ, “Hızlı trenin altyapısını Türkiye yapıyor ama vagonların tamamı İspanya’dan alınıyor. Hızlı treni yapabilecek durumumuz ya da mühendislerimiz var ama dışarıya bağımlıyız. Demiryolu önemli bir kavramdır. Gaziantep’te elektrikli demiryolu ağı yok. İskenderun’dan Sivas’a uzanan elektrikli bir hat var. Ama Gaziantep’te yok. Elektrik, mazot ile çalışan demiryolunun maliyet olarak 3’te 1’ine mal oluyor. Demiryolu da karayolunun 3’te 1’ine mal oluyor. Yani demiryolu taşımacılığı karayolundan daha uygun, elektrikli demiryolu da daha uygun ama biz değil elektrikli demiryolu ağını, normal tren hattınızı dahi gerek yolcu taşımacılığında gerekse de yük taşımacılığında kullanmıyoruz” diye konuştu.

BAZEN ASKERİ MALZEME TAŞINIYOR

Gaziantep’e nadiren de olsa askeri malzeme taşıyan trenler dışında tren gelmediğini aktaran Yücedağ, “Çok nadiren de olsa başka illerden buraya askeri malzeme ya da tank gibi şeyler geliyor. Buradan da başka yerlere gidiyor. Şu anda Gaziantep demiryolu sadece bu iş için kullanılıyor diyebiliriz. Bu kullanım da çok nadir oluyor” açıklamalarında bulundu.

TREN YOK, 300 ÇALIŞAN VAR

Trenin uğramadığı, 300 personelin çalıştığı Gar hakkında bilgi veren Yücedağ, şu ifadelere yer verdi: “Yolcu taşımacılığının olmaması talep ile ilgili bir şey. Demiryolları çağın teknolojilerine göre geliştirilmediğinden dolayı uzun sürüyor ve yolcular uzun süreli yolculuk tercih etmiyor. Yolcu taşımacılığı bu yüzden yok. Yük taşımacılığının olmamasının sebebi ise tamamen savaştan kaynaklı. Suriye’de yaşanan savaştan dolayı Suriye’ye ve Irak’a gönderdiğimiz yüklerin tamamı durdu. Demiryolunu devamı olan birçok yerleri, tabi bizim sınırımızın ötesindeki bağlantılarda IŞİD demiryolu raylarını söktü. Bu yüzden yük taşımacılığı da durdu. 1 yıldan bu yana ne tren var, ne yolcu ne de yük. Gaziantep Tren Gar’ında yaklaşık 300 çalışan var. Bu çalışanlar buraların sistemsel işleriyle uğraşıyor. Askeri sevkiyatlar için gelen trenlerle ilgileniyor.

Reklamlar