Marmaray Arap Saçına DöndüMarmaray Arap Saçına Döndü : Marmaray’ın ikinci etabı arap saçına döndü. Marmaray’ı Avrupa Yakası’nda Halkalı’ya, Anadolu Yakası’nda ise Gebze’ye kadar uzatma projesi yüklenici İspanyol firmanın maddi sıkıntıları gerekçesiyle durdu.

Marmaray’ın ikinci etabı arap saçına döndü. Marmaray’ı Avrupa Yakası’nda Halkalı’ya, Anadolu Yakası’nda ise Gebze’ye kadar uzatma projesi yüklenici İspanyol firmanın maddi sıkıntıları gerekçesiyle durdu.

Yaklaşık 10 aydır tek bir kazma bile vurulmuyor. Raylar söküldü, tren yolu genişletildi. Zemin elden geçirildi. Marmaray’ı Avrupa Yakası’nda Halkalı’ya, Anadolu Yakası’nda ise Gebze’ye kadar uzatacak proje yüklenici İspanyol firmanın maddi sıkıntıları nedeniyle durdu.

İstanbul ulaşımının büyük bir kısmını sırtlayan Halkalı-Sirkeci-Gebze-Haydarpaşa tren hattı 2012 yılında durduruldu. Amaç rayların yeniden yapılması ve Marmaray’a entegre edilmesiydi. Ancak aradan yıllar geçti, çalışmalar ilerlemiyor.

İspanyol firma ihaleyi 932 milyon liraya almıştı. Proje önümüzdeki ay bitecek, hat hizmete girecekti. Ama öyle olmadı. Ulaştırma Bakanlığı da işler yürüsün diye anlaşmayı iptal etmedi. Firma maddi sıkıntıdan çıkmak için kendine ortak arıyor. Bulduğu takdirde çalışmalar kaldığı yerden devam edecek. Her iki hattın ne zaman hizmete gireceği ise şimdilik belli değil.

 

Reklamlar