Sivas TCDDdeki Yeniden Yapılanma Kazalara Neden Oluyor İddiası

Sivas TCDDdeki Yeniden Yapılanma Kazalara Neden Oluyor İddiası :TCDD’deki yeniden yapılanma kazalara neden oluyor iddiası Sivas’ın Kangal İlçesi yakınlarında geçen pazar akşamı iki yük trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazayı değerlendiren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, ‘Tren şefi’ uygulamasının kaldırılması nedeniyle kazalara davetiye çıkarıldığını söyledi.

BTS Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) adına basın toplantısı düzenledi. Kocabıyık, pazar günü Çetinkaya istasyonu yakınında meydana gelen çarpışmada tren makinisti Reşat Aşkın’ın yaşamını yitirdiğini, Ramazan Ağbaba’ın ise ağır şekilde yaralandığını söyledi. BTS Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, şöyle konuştu:

“Önümüzdeki günlerde yapılacak araştırma ve soruşturmalar kazanın nedenini ortaya koyacaktır. Ancak bilinmelidir ki, demiryollarında başlayan yeniden yapılanma ve özelleştirme çalışmaları bu kazaların gerçek sebebidir. Yük trenlerinde seyrü sefer emniyetinden sorumlu olan ‘tren şefi’ uygulaması kaldırılmıştır. Trenlerlerde sadece ve sadece makinistler aracılığıyla trafik emniyeti sağlanmaya çalışılmaktadır. Oysa makinistlerin gerçek görevi trenin trafik emniyetini sağlamak değil lokomotifi kullanmaktır. ‘Tren şefi’ uygulamasının kaldırılmasıyla beraber trafik emniyeti zaafiyete uğramış ve kazalara davetiye çıkarılmıştır.”

Kocabıyık, ayrıca öğrencilere yeterince makinistlik eğitimi verilmemesini ve personeli bir an önce yola göndermek amacıyla ders saatleri ile staj sürelerinin düşürülmesine tepki gösterdi.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.