Kocaeli’de Raylı Sistem Hattının Temeli AtıldıKocaeli’de Raylı Sistem Hattının Temeli Atıldı :Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “2001 yılda dönemin Ulaştırma Bakanı’na soruyorlar, ‘Türkiye hızlı trenle ne zaman tanışacak?’ Bakanın verdiği cevap oldukça manidar, ‘Vallahi biz göremeyiz, çocuklarımız da göremez. Torunlarımız görür mü bilmem.’ Değerli arkadaşlar o bakanımız da gördü, çocukları da gördü. Hamdolsun torunları da gördü” dedi.

Kocaeli’de raylı sistemi hayata geçirecek tramvay temel atma töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleşti. Bakan Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve çalışmaları başlatılan Akçaray isimli tramvay hattının temel atma törenine katıldı. 550 günde bitirilmesi hedeflenen 28 bin 800 metre uzunluğundaki raylı sistemin temel atma törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra Kocaeli Valisi HASAN Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Temel atma töreninde açılış konuşması yaparak tramvay hattının Kocaeli’nin ulaşımını büyük ölçüde rahatlatacağını dile getiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Vatandaşlarımızın bizden beklediği bütün projeleri tek tek, adım adım yapıyoruz. Ve dantel ören gibi kentimizin her tarafına yollarla, kavşaklarla, yeşil alanlarla, sahillerimizi dünyanın en güzel sahilleri haline getiriyoruz” dedi.
Başkan Karaosmanoğlu’nun ardından söz alan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Türkiye büyüyecek, Kocaeli büyüyecek. Ve inşallah gelecek güzel günlere sürdürülebilir ve sürekli bir büyüme hızıyla erişeceğiz. Büyükşehirimiz biraz önce hepimizi keyiflendiren, bu günden itibaren trafik sorunun çözümüne, insanın mutluluğuna yönelik bir projeyi hayata geçiriyor” diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin her yıl küçük bir şehir kadar büyüdüğünü ifade etti. Bakan Işık, “Türkiye demiryolu ulaşımına 2. Abdülhamit döneminde başlattığı o hamleye Gazi Mustafa Kemal döneminde devam etti. Ama Gazi Mustafa Kemal’in ölümünün ardından maalesef bu raylı sistemlere yatırımı durdurdu. Tek parti dönemlerinde de, ondan sonraki dönemlerde de raylı sistemlere, demiryolu ulaşımına maalesef Türkiye yatırım yapmadı. Bunun da bedelini hem karayollarındaki can kaybı ile ödedik hem enerji kaybı ile ödedik. Pek çok kaybımız oldu” şeklinde konuştu.

Ak Parti iktidara geldiği gün demiryolu ulaşımda çok ciddi bir yatırım başlattıklarını söyleyen Bakan Işık, “Şu ana kadar bin 200 küsur kilometre yeni demiryolu hattı döşedik ve 10 bin 900 kilometrelik mevcut hattımızın da 9 bin 600 kilometresini iyileştirdik. 2001 yılda dönemin Ulaştırma Bakanına soruyorlar, ‘Türkiye hızlı trenle ne zaman tanışacak?’ Bakanın verdiği cevap oldukça manidar, ‘Vallahi biz göremeyiz, çocuklarımız da göremez, torunlarımız görür mü bilmem.’ Değerli arkadaşlar o bakanımız da gördü, çocukları da gördü, hamdolsun torunları da gördü. Şu anda İstanbul-Konya arasında hızlı tren ulaşımımız var” ifadelerini kullandı. Önümüzdeki dönemde raylı sistemler konusunda Kocaeli’de devrim niteliğinde bir adım atacaklarını da dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık şu sözlerle konuşmasını tamamladı:

“Bu adım Kocaeli’nin hem İzmit de hem de Gebze’de metro çalışması. Biz biliyoruz ki metro olmadan ulaşım sorununa kalıcı bir çözüm bulamayız. Onun için İzmit’te Kartepe’den başlayan ve Körfez’e kadar devam eden 32 kilometrelik metro hattının çalışmalarını başlattık. Hedefimizde inşallah 2019’dan önce temel atılacak noktaya getirmek. Diğer yandan Dilovası-Gebze-Sabiha Gökçen, Darıca-Gebze-Çayırova organize sanayi bölgeleri Marmaray entegrasyonu bunu da yapmak. Bunu yaptığımız zaman inanıyorum ki taşımanın önemli bir kısmı raylı sisteme geçecek ve o zaman nefes alacağız.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.