Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat Tramvay Hattı 2019’da Açılacak

Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat Tramvay Hattı 2019’da Açılacak :45 dakikada yolculuk avantajı sunacak Başakşehir Kayaşehir Olimpiyat tramvay hattı 2019’da etap etap açılmaya başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı ulaşım projelerinden biri de Başakşehir Kayaşehir Olimpiyat tramvay hattı… Söz konusu tramvay hattı 2 farklı güzergahtan meydana gelecek.

430 milyon TL’ye malolacak Başakşehir Kayaşehir Olimpiyat tramvay hattı toplamda 18 duraklı ve 13,17 kilometre uzunluğunda olacak. Ancak planlanan ek hatla durak sayısı 20’ye ve uzunluğunun da 15,41’e çıkarılması öngörülüyor.

Hattın iki ucu da Başakşehir Metrosu’na (M3) bağlanacak. Geçtiğimiz yılın yaz aylarında danışmanlık işi ihaleye çıkmıştı. Projede çalışmaların 2017 yılı içinde başlaması hedefleniyor.

Başakşehir – Kayaşehir – Olimpiyat Tramvay Hattı Durakları:
İstasyonlar: Metrokent • Oyakkent • Fenertepe • 17. Bölge • 5. Bölge • Kayaşehir Merkez • Tekstil Blokları • Güvercintepe • Olimpiyat

Metrokent’ten başlayacak hat, Oyakkent, Fenertepe ve 17. Bölgeden geçerek Kayaşehir bölgesinden 2 farklı güzergâh (1. alternatif TOKİ 1. Etap Konutları’ndan, 2. Alternatif ise 15. Bölge üzerinden geçen hat) kullanılarak ilerleyerek, devamında Güvercintepe’den geçerek Olimpiyat Parkında son buluyor.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

1 Comment

  1. Kayaşehir tramvay hattı yapım ihalesi yapıldı mı?yapılmadıysa ne zaman yapılacak?

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.