Bursa’da teleferiği neden hep yabancı turistler kullanıyor

Bursa’da teleferiği neden hep yabancı turistler kullanıyor :Bursa’da yenilenen teleferik hizmete girdiğinden beri, ağırlıklı olarak yabancı turistler tarafından kullanılıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçtiğimiz günlerde “Uludağ teleferiğini yüzde 80 yabancılar kullanıyor. Bursalılar tarafından fazla kullanılmıyor” açıklamasını yapmıştı. Peki, teleferiği Bursalılar neden az kullanıyor? İşte yanıtı…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Teleferik A.Ş. ile birlikte geçen yıl düzenlendiği ve bir günde 10 bin kişinin katıldığı ‘elinde bayrakla gelene teleferik bedava’ kampanyası, bu yıl da 29 Ekim Perşembe günü hayata geçirilecek. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhuriyet Bayramı’nı coşku içinde kutlamak için farklı etkinlikleri hayata geçirdiklerini belirterek, bu yıl da 29 Ekim günü elinde Türk Bayrağı ile gelenlerin teleferikle Uludağ’a ücretsiz taşınacağını duyurmuştu.

KULLANICILARIN YÜZDE 80’İ YABANCI
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ’ın dünyanın en güzel dağlarından biri olduğunu ancak Bursalıların bu güzellikleri keşfedemediğini de kaydetmişti. Teleferiği kullanan ziyaretçilerin yüzde 80’inin yabancı olduğunu, Bursalılar tarafından fazla kullanılmadığını dile getiren Başkan Altepe, “Hem Cumhuriyet Bayramı’mızı coşku içinde kutlamak hem de Uludağ’ın güzelliklerini Bursalılara da göstermek amacıyla kampanyamızı bu yıl düzenliyoruz. Meteoroloji verilerine göre 29 Ekim günü hava da güzel olacak. Uludağ’da da farklı etkinlikler düzenleyeceğiz, hazırlıklarımız devam ediyor. Elinde bayrakla teleferiğe gelen vatandaşlarımız Uludağ’a ücretsiz çıkabilecek. Bayramı birlikte coşku içinde yaşayacağız. Verdikleri destek nedeniyle Teleferik A.Ş’ye teşekkür ediyoruz. Tüm Bursalıları 29 Ekim günü bayraklarıyla teleferiğe bekliyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe’nin bu açıklamaları sosyal medyada eleştiri konusu oldu.

Zira Bursalılar teleferiği kullanmayı tercih etmediklerinin doğru olmadığını tercih edemediklerini dile getirdiler.

Vatandaşın teleferiği kullanamamasının sebebi ise bir hayli cep yakan ücret tarifesi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen tarifeye göre Uludağ’a kişi başı gidiş 20 TL, gidiş-geliş 30 TL… 4 kişilik bir ailenin Uludağ’a gidip gelmesi 120 liraya mal oluyor. Asgari ücretle geçim mücadelesi veren vatandaşların bu yüksek ücret tarifesiyle teleferiği kullanmaları imkansız bir hal alıyor.

Ayrıca teleferikte uygulanacağı söylenen “halk günü” de unutuldu. Dolayısıyla Bursalıların teleferikle Uludağ’a çıkması daha da zorlaştı…

Teleferik 29 Ekim’de ücretsiz olacak ancak aşırı yoğunlukta keyifli bir yolculuk yapmak ne kadar mümkün olacak sorusu önümüzdeki perşembe günü yanıtını bulacak.

DOĞADER Başkanı Murat Demir, Bursada Bugün’e yaptığı açıklamada, “Hem teleferik usule aykırı şekilde yapıldı. Hem de böylesine fahiş bir fiyatla hizmete sunuldu. Bunun kaymağını da yabancı bir firma yiyor. Öz kaynaklarıyla teleferiği yapamayan Belediye değil yabancı bir firma kazanıyor. Zaten artık Uludağ’da günübirlikçi istenmiyor! Otelciler vatandaşların Uludağ’da konaklamasını talep ediyor, daha çok para harcayacak insan isteniyor! Teleferiğin çevreci bir proje olması için insanların karayolunu kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmanız gerekir. Teleferikte ücretler böyle olunca Uludağ’a araçla çıkmak daha ekonomik oluyor. Vagonların çoğu da boş dönüyor. Madem enerji harcıyorsun fiyatı düşür insanlar arabayla değil teleferikle Uludağ’a çıksınlar. Bu sağlanmadığı takdirde bu haliyle teleferik çevreci olmaktan uzakta” dedi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.