Güney Kore Başkenti Seule Yeni Metro Hattı YapılıyorGüney Kore Başkenti Seul’e Yeni Metro Hattı Yapılıyor: Güney Kore’nin başkenti Seul’de yeni bir metro hattı inşa ediliyor. Sillim Line adı verilen hat Seul’un güneybatı bölgesinde yer alacak. Yapımına 18 Ekim’de başlanan hattın 60 ay içerisinde bitmesi planlanıyor. Hattın halkın hizmetine sunulması ise 2021 yılı olarak öngörülüyor.

Seul’un Yeovido bölgesinden başlayan hattın son durağı ise Seul Ulusal Üniversitesi olacak. 7,8 km uzunluğundaki hatta 11 adet istasyon bulunacak. Aynı zamanda bazı istasyonlardan diğer metro hatlarına aktarmalar da yapılabilecek. Hatta toplamda 12 adet 3’er vagonlu ve lastik tekerlekli metro trenleri ulaşımı sağlayacak.

Hattın yapımı için gerekli finansmanın yarısı Daelim firması öncülüğündeki 14 şirketten oluşan Nam Seoul Light Rail Transit (NSLRT) tarafından karşılanacak. Diğer yarısının ise %38 lik kısmı şehrin kaynaklarından, %12 lik kısmı ise devletin hazinesinden karşılanacak.

Yapılacak hat Seul şehir planlamasının bir parçası olacak şekilde planlandı. Seul’de şehir planlaması çerçevesinde 2025 yılına kadar 7 tane daha hat yapılacak ve 3 tane hat da genişletilme çalışmaları tamamlanacak.

seul metro

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.