Kocaeli bütçesinde en büyük pay ulaşıma ayrıldıKocaeli bütçesinde en büyük pay ulaşıma ayrıldı :Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, 2015 yılının son toplantısını Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Toplantıda Büyükşehir ve 12 ilçe belediyesinin 2016 yılı bütçeleri kabul edildi.

Mecliste konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “1,9 milyar TL’lik 2016 yılı bütçemizin %45,2’si yatırıma ayrılmıştır. Yatırımda ise en büyük pay ulaşıma harcanacaktır” dedi.

Aralık ayı meclis toplantısında 145 madde ele alındı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bütçeleri üzerinde yapılan görüşmelerin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı bütçesi 1 milyar 900 milyon TL olarak kabul edildi. Meclis üyelerine seslenen Karaosmanoğlu, “Bütün ilçe belediyelerimizin ve Büyükşehir’in bütçeleri hayırlı hizmetlere vesile olsun” ifadesini kullandı.

BÜTÇENİN %45,2’Sİ YATIRIMA AYRILDI
Karaosmanoğlu, “1 milyar 900 milyon TL bütçemiz var. Bütçeden en büyük yatırımı ulaşıma ayırıyoruz. Yollar, kavşaklar, tramvay, metro dahil hepsinden söz ediyorum toplam bütçemizin %45.2’sini yani 859 milyon TL’sini yatırıma ayırıyoruz. Geçen yıllara göre yükselme vardır. Kocaeli halkı emin olsun ki, harcadığımız her kuruşta tüyü bitmedik yetimin hakkını gözetiyoruz, bir Türk Lirasını dahi harcarken israf etmiyoruz. Kocaeli’de hayat standardını yükseltmek için yapılmış bir bütçedir. Uygulaması da böyle olacaktır. Hedefleri belirleme ve hedeflere varma noktasında önemli görevlerimiz vardır. Vatandaşımız bizim yaptığımız yatırımları en güçlü şekilde onaylıyor, en büyük müfettiş halkımızdır. Halkımızı da, meclis üyelerimizi de detaylı şekilde bilgilendiriyoruz. Gizli saklı hiçbir şeyimiz yoktur’’ şeklinde konuştu.

TRAMPA İPTAL EDİLDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ait olan 5 adet işyerinin Antikkapı A.Ş.’ye devredilmesi muhalefete rağmen kabul edildi. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu arasında yapılan Trampa Protokolünün iptali hakkında açıklama yapan Karaosmanoğlu, “Bizden 140 dönüm arazi istediler. Ayrıca inşaat istediler buda 30 Milyon TL’yi mal olduğu tespit edildi. Bundan dolayı vaz geçtik” dedi. Gündem maddesi muhalefete rağmen kabul edildi.

TRAMVAY PROJESİ
Meclis gündeminde yer alan 2016 mali yılı performans programı hakkında söz alan CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, “Ulaşım hizmetlerinde tramvay hattının 2017 yılında yarısını biteceği ön görülmektedir. İhale imzalanırken iş bitim tarihi 6 Şubat 2017 olarak belirlenmiştir. Performans raporu ve yapılan açıklamalar birbirini tutmuyor” dedi.

ENGELLİ SORUNU
CHP’li Yılmaz, “Engelliler kentte yaşayamıyor. Belediyelere kanunla zorunlu düzenleme şartı getirilmiştir. Engelsiz şekilde yolculuk etmelerinin imkanı verilmesi gerektiği yasa ile gösterilmektedir. Son 10 yılda hiçbir belediye bunu yapmamıştır. Onların bağımsız eşit yurttaş olmaları gerekiyor” açıklamasında bulundu.

DENİZ ULAŞIMI
Denizden yapılan ulaşım noktasında belediye bir şey yapamadı diyen Yılmaz, “Yolcu taşıma sayısı çok vahimdir. Belediye tarafından gereken önemi vermemektedir. İzmit Körfez’inde deniz ulaşımının yapılamayacağı açıklanmıştır. Deniz ulaşımında ki rakamlar ve çelişkili sözlere bakıldığı zaman hizmete önem verilmemiştir. İstanbul’un arka bahçesi durumunda kalmışız. Sanayi kenti olma yolunda önemli adımlarla gidilmektedir. Geleceğimiz katledilmiştir” ifadelerini kullandı.

CHP OLUMLU BAKMIYOR
Tramvay konusunda hazırladığımız raporu belediye yetkilileri görmezlikten gelmiştir diyen Yılmaz, “Bunu zamanla göreceğiz. Ayrıca 41 Burada AVM’den dolayı trafik içinden çıkılmaz duruma gelmiştir. Hiçbir kent merkezinde AVM yoktur. Kentin merkezinden uzak olması gerekiyor. Ayrıca Suriyeliler kentte giderek artmaktadır. Sorun sadece merkezi hükümete bırakılamaz. Bu sorunun çözümü noktasında planlama yapılmamıştır. Belediye bütçesini göz önüne alındığı zaman hizmet yılı deniyor. Sadece projede tramvay vardır. Onun da sadece yüzde 51 olmaktadır. Bundan dolayı olumlu bakmıyoruz” dedi. Konuşmaların ardından muhalefetin red oyu vermesine rağmen AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi.

BÜTÇE 1 MİLYAR 360 MİLYON TL OLMALI
Koocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait 2016 mali yılı bütçesi hakkında CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, “Amacına uygun harcamalar yapılmamıştır. Fen İşleri yeni yatırımlarda yer almıyor. Bütçede yeni yatırım olarak bilgisayar harcaması yapılmıştır. Yapmasınlar demiyoruz. Bunu yatırım olarak yazamazsınız. 1 Milyar 360 Milyon TL bütçe olması gerekiyor. 540 Milyon TL nereye harcanacağı belli değildir. Bu kentte yaşıyoruz. Başta denetleme görevi bizlere düşmektedir. Sayıştay raporlarının meclis üyeleriyle paylaşılması gerekiyor” dedi. CHP’li Yılmaz bu haliyle bütçeye onay veremeyiz diyerek konuşmasını bitirdi.

BELEDİYELERİN BÜTÇESİ
Büyükşehir 1.9 Milyar TL
İzmit Belediyesi 180 Milyon TL
Kandıra Belediyesi 14 Milyon TL
Gebze Belediyesi 235 Milyon TL
Kartepe Belediyesi 76 Milyon TL
Derince Belediyesi 78 Milyon TL
Başiskele Belediyesi 98 Milyon TL
Darıca Belediyesi 140 Milyon TL
Dilovası Belediyesi 80.2 Milyon TL
Çayırova Belediyesi 89 Milyon TL
Körfez Belediyesi 150 Milyon TL
Gölcük Belediyesi 72.3 Milyon TL
Karamürsel Belediyesi 30.5 Milyon TL

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.