Samsun Mersine raylarla bağlanacakSamsun Mersine raylarla bağlanacak :TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, “2018 yılında bütün demiryolu hatlarımız elektrikli hale gelecek” dedi.

Samsun’u Mersin’e bağlayacak hızlı tren hattının geçeceği Kırşehir’de incelemelerde bulunan Yıldız, Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ü ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklama yapan Yıldız, Samsun Delice-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Mersin hızlı tren hattında çalışmaların sürdüğünü söyledi.

İKİ YILDA TAMAMLANIR

Samsun tarafında proje çalışmalarının başladığını ifade eden Yıldız, Niğde’nin Ulukışla ilçesi kısmındaki proje hazırlığının sürdüğünü belirterek, “Kırıkkale’nin Delice ilçesiyle Kırşehir arası için Kalkınma Bakanlığı’na fizibilite çalışması gönderildi. En kısa zamanda buradaki projelerimiz başlayacak. 18 ayla 2 yıl arasında bir sürede projeyi tamamlayıp imalata geçmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.Yıldız, 2023 hedefleri arasında Samsun’u Mersin’e bağlayacak hızlı tren hattının da bulunduğunu dile getirdi.

SAMSUN MERSİN’E RAYLARLA BAĞLANACAK

Hızlı trende bin 200 kilometre şebekeye ulaşıldığını, 2023 yılında bu şebekenin 4 bin 500 kilometreye çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti: “Enerji konusunda şu anda ulusal şebekeden besleniyoruz. 2018 yılında bütün demiryolu hatlarımız elektrikli hale gelecek. 2023 yılında hızlı tren ve yük taşımacılığıyla beraber 4 milyar kilovat saat enerji tüketiyor olacağız. Bu büyük bir enerji. Türkiye’nin en büyük enerji tüketicisi kurumu olacağız. Enerjimizin önemli bir kısmını temiz enerji, yenilenebilir enerjiden sağlamak istiyoruz. Rüzgar en önemli alternatiflerimizden bir tanesi.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.