Malta Ulaştırma Bakanı Demiryolları Müzesi’ne Hayran Kaldı

Malta Ulaştırma Bakanı Demiryolları Müzesi’ne Hayran Kaldı : Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Joe Mizzi, TCDD’nin konuğu oldu.


Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Joe Mizzi, demiryolları tarihinin tüm evrelerine ait objelerin bulunduğu Demiryolları Müzesi’nden çok etkilendiğini belirterek, “Demiryolları Müzesi beni büyüledi. “ dedi.

Resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Joe Mizzi, 30 Mart 2016 tarihinde TCDD’nin konuğu oldu. Genel Müdür Yardımcısı İsmail Murtazaoğlu tarafından karşılanan konuk bakan Mizzi, Milli Mücadele yıllarında Başkomutanlık Karargâhı olarak kullandığı için Direksiyon Binası adı verilen Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi ile Atatürk’ün yurt gezilerinde kullandığı Atatürk Vagonu’nu gezdi.

Genel Müdür Yardımcısı İsmail Murtazaoğlu’dan Yüksek Hızlı Tren Projeleri hakkında bilgi alan Mizzi, VİP Salonu’nda Anı Defterini de imzalayarak, ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“DEMİRYOLLARI MÜZESİ BENİ BÜYÜLEDİ”

Malta’da demiryolu olmadığını hatırlatan Mizzi, ulaşım sistemi içerisinde mutlaka demiryolunun da olması gerektiğini vurguladı.

Kurtuluş Savaşı tarihiyle ilgili bağlantısından dolayı Müze’den çok etkilendiğini anlatan Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Joe Mizzi, “Özellikle ülkenin kurtuluşuyla ilgili tarihinden dolayı Müze beni çok etkiledi. Burası hem demiryolları tarihinin bulunduğu hem de ülkeyle ilgili kararların alındığı yer. Ayrıca haberleşmenin de sağlandığı bir yer. O zamanlar biliyorsunuz haberleşme çok zordu. Fakat var olan haberleşme ağı o zaman için yeterli görünüyor. Haberleşme ilgili olan eserler beni büyüledi. Benim için çok ilginç bir ziyaret oldu.” diye konuştu.

MALTA’NIN DEMİRYOLU TARİHİ

Orta Akdeniz’de bulunan Sicilya’nın güneyinde üç büyük, iki küçük adadan oluşan Malta’da halen demiryolu ağı bulunmuyor.

1883 yılında Malta Demiryolları şirketi tarafından Valletta-Mdina arasında 11.2 km’lik demiryolu hattı işletildi. Ancak, Demiryolu şirketinin iflas etmesiyle kapatıldı.

1892 yılında yeniden hizmete açılan demiryolu hattı, ekonomik nedenlerden dolayı 1931 yılında kapatılarak, karayoluna dönüştürüldü.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar