Ulaştırma Bütçesinde En Büyük Pay İzmir-Ankara YHT Projesine

Ulaştırma Bütçesinde En Büyük Pay İzmir-Ankara YHT Projesine :Bakan Yıldırım, 2016 hızlı tren yatırımlarında İzmir’i ilk sıraya aldı


AK Parti İzmir Milletvekili olan Binali Yıldırım’ın Bakanlığını yaptığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yıl yüksek hızlı tren yatırımları için en büyük bütçeyi İzmir-Ankara hattına ayırdı. Yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine 2016’da yaklaşık 2 milyar liralık yatırım yapılacak. Söz konusu 2 milyar liralık ödeneğin 633 milyon lirası ise İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Treni’ne ayrıldı. Bu rakam bütçedeki en yüksek payı oluşturdu.

ANKARA-İZMİR HATTINA 633 MİLYON AYRILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2016 Yılı Yatırım Programı’nda, en yüksek payı Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren’i (YTH) için ayırdı. Yatırım programına göre Ankara-İzmir Yüksek Hızlı tren hattına 633 milyon lira yatırım yapılması öngörülüyor. Yatırım Programı kapsamında, TCDD’ye 5.3 milyar lira, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek diğer demiryolu projelerine 4 milyar lira olmak üzere demiryolu ulaştırmasına bu yıl toplam 9.3 milyar liralık yatırım yapması öngörülüyor.

YOLCULUK SÜRESİ 3.5 SAATTE İNECEK

Ülkemizin üçüncü büyük kenti olan İzmir’i ve güzergâhındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar’ı Ankara’ya bağlayan proje ile batı doğu aksında çok önemli demiryolu koridoru oluşacak. İnşa çalışmaları devam eden ve 2017’de hizmete girmesi beklenen hattın açılmasıyla Ankara-İzmir arasındaki 14 saatlik seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya inecek. Projenin toplam yatırım maliyetinin ise 4 milyar lirayı geçmesi bekleniyor. 2017’de tamamlanacağı belirtilen projenin 2. aşaması olan Afyon-Uşak kesimi ile 3. aşaması olan Uşak-Manisa-İzmir kesiminin ihaleleri bu yıl yapılacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar