Geleceğin Demiryolcuları Avrupa Eğitimlerine Devam Ediyor

Geleceğin Demiryolcuları Avrupa Eğitimlerine Devam Ediyor :Şehit Kemal Özalper Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Raylı Sistem Teknolojisi Alan Öğrencileri Avrupa’da uygulama stajı için Romanya’ya gitmeye hazırlanıyor.
Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2015 Avrupa Birliği Mesleki eğitim Programı ERASMUS Projeleri çerçevesinde kabul edilen, Avrupa´Da Raylı Sistemlerde Sinyalizasyon Bakımları Uygulama Eğitimi adlı projesi ile Romanya’nın Bükreş kentine gitmeye hazırlanıyor.
Raylı Sistemler alanında temel düzeyde mesleki eğitim alan öğrencilerin, ülkelerarası staj ve çalışma ziyareti olarak adlandırılabilecek hareketlilik faaliyetine 15 öğrencinin katılacağı belirtildi. Proje Koordinatörü Fikret Nurettin Kapudere yaptığı açıklamada Erasmus’un AB’ye üye ve aday ülkelerin mesleki eğitime yönelik politikalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir program olduğunu belirterek “Bu program, ülkeler arası işbirliğinin kullanılarak mesleki eğitim sistemleri ile uygulamalarında kalitenin geliştirilmesini, yeniliklerin teşvik edilmesini ve Avrupa boyutunun yükseltilmesini amaç edinmiştir” ifadelerini kullandı.
Proje kapsamında Raylı Sistemler Teknolojisi Alanı öğrencilerine 2 hafta süre ile Raylı Sistemlerde Sinyalizasyon Bakımları konusunda teorik ve pratik eğitimler verileceğini belirten Kapudere, “Avrupa Birliği’ne 1 Ocak 2007’de katılan Romanya’nın üyelik süreçleriyle birlikte, demiryollarında yaşadığı değişim, ülke demiryollarının AB ye entegrasyonu, üyelik sonrası yaşadığı sorunlar, çözüm önerileri konularında fikir edinmeye çalışacağız. Ülkemiz geleceğinin demiryolcularını AB’ye hazırlayacağız” dedi.
Türkiye’de son yıllarda meydana gelen tren kazalarının en büyük nedeninin sinyalizasyon ve sinyalizasyon bakımlarında yapılan hatalar olduğunu ifade eden Kapudere, “Bu sayede, gelecekte istihdam edilecek olan ve böyle bir proje deneyimine sahip bireyler ile sinyalizasyon konusunda iş kalitesinin artmasına ve hizmetin niteliğinin istenen seviyeye gelmesine katkıda bulunabilir. Projemizin temel amacı öğrencilerimizin yurt dışında alacakları mesleki eğitim ile sertifikalandırılmış yetkin ara elemanlar olarak istihdam olanaklarının arttırılmasıdır. Projemize katılacak ve yurt dışında mesleki eğitim alma fırsatı yakalayacak öğrencilerimizin istihdam olmalarının ardından ülkemizdeki demiryolu hizmetlerinin gelişimine, yetkin ara elemanlar olarak katkıda bulunmalarını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar