İzmir Metrosundaki kadın vatman sayısı yükseliyorİzmir Metrosundaki kadın vatman sayısı yükseliyor :İşbaşı Eğitim Programı çerçevesinde 6 aylık eğitimlerini tamamlayan metro aracı sürücüleri sertifikalarını törenle aldı. Proje kapsamında İzmir Metro A.Ş. ailesine bugüne kadar katılan kişi sayısı 47´ye ulaştı.

Sertifikalarını alan kadın sürücüler Emine Anbarcı ve Sabiha Şen ile birlikte İzmir Metrosu’ndaki kadın vatman sayısı 5’e yükseldi.

Bir yandan İZBAN, diğer yandan İzmir Metrosu’nun istasyon sayıları artıyor. Son olarak metro sürücülüğü için açılan programı başarıyla tamamlayıp istihdam edilen 24 katılımcı, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.İzmir Metro da bir eğitim kurumu gibi, kendi personelini kendisi yetiştiriyor.Bugüne kadar 47 kişiyi, proje kapsamında aldıkları eğitimle İzmir Metro A.Ş. ailesinin birer ferdi oldu.

İZMİR Metro A.Ş. ile İŞKUR Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle, İşbaşı Eğitim Programı çerçevesinde 6 aylık eğitimlerini tamamlayan metro aracı sürücüleri sertifikalarını törenle aldı.

İzmir Metro A.Ş. ile İŞKUR Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen İşbaşı Eğitim Programları, devam ediyor. 2014 yılında başlayan işbirliği projesi çerçevesinde bugüne kadar 4 program açıldı ve toplam 47 katılımcı 6 aylık eğitim sürecini tamamlayıp tren sürücüsü olarak İzmir Metro A.Ş. kadrosunda istihdam edildi. İŞKUR ile yapılan işbirliği sözleşmesinde asgari istihdam şartı yüzde 20 olarak belirlenmesine rağmen, İzmir Metro A.Ş.’de bu oran eğitime başlayanların yüzde 75’i, eğitimi başarı ile tamamlayanların ise tamamı düzeyinde gerçekleşti.

Son olarak metro sürücülüğü için açılan programı başarıyla tamamlayıp istihdam edilen 24 katılımcı, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Törene, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, İŞKUR Bölge Müdürü Kadri Kabak ve Müdür Yardımcısı Zafer Şener ile İzmir Metro A.Ş. çalışanları katıldı.

ALEV: ÖRNEK BİR UYGULAMA
Genel Müdür Alev, çok önemli bir projeyi başarıyla hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “İzmir’deki raylı sistemler hızla büyüyor. Bir yandan İZBAN, diğer yandan İzmir Metrosu’nun istasyon sayıları artıyor. Yeni setler hizmete giriyor. Tramvay hatları devreye alınıyor. Tüm bu gelişmeler içerisinde metro aracı sürücülüğü, gerçekten çok aranan bir meslek ve önemi giderek daha da artıyor. İzmir Metro da bir eğitim kurumu gibi, kendi personelini kendisi yetiştiriyor. Kurum ile işgücünü birleştiren bu proje ise her açıdan örnek bir uygulama oldu. İŞKUR’a projeye verdiği destek için teşekkür ederim” diye konuştu.

izmir-metrosundaki-kadin-vatman-sayisi-5-e-yukseldi

TRAMVAYLARA KADIN VATMANLAR
Alev, sertifikalarını alan kadın sürücüler Emine Anbarcı ve Sabiha Şen ile birlikte İzmir Metrosu’ndaki kadın sürücü sayısının 5’e yükseldiğini vurgulayarak, “İzmir’e gerçekten çok yakışacak olan Karşıyaka ve Konak tramvaylarında ise daha çok sayıda kadın vatman istihdam edilmesine yönelik çalışmalarımız var. İzmir’deki raylı sistemin çok değerli bir parçası olacak tramvaylar, bu açıdan da örnek bir uygulamanın başlangıcı oluşturacak dedi.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI
İŞKUR Bölge Müdürü Kadri Kabak ise süreklilik kazanan İşbaşı Eğitim Programı’nın gençler için yeni bir dönemin kapılarını açtığı, İzmir Metro A.Ş. ile başlattığımız bu çalışmanın, tam anlamıyla hedefine ulaştığını görmek bizleri çok mutlu ediyor. Bugüne kadar 47 kişiyi, proje kapsamında aldıkları eğitimle İzmir Metro A.Ş. ailesinin birer ferdi oldu. 12 kişi ise makine ve hat bakım eğitimlerine devam ediyor. Onlar da süreci başarıyla geçtikleri bu sayı 59’a yükselecek diye konuştu.

izmir-metrosundaki-kadin-vatman-sayisi-5-e-yukseldi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.