Osmangazi Köprüsündeki indirim, trafiği yüzde 30 artırdı

Osmangazi Köprüsündeki indirim, trafiği yüzde 30 artırdı : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Osman Gazi Köprüsü’nün geçiş ücretlerinde yapılan indirim araç trafiğinde, yaklaşık yüzde 30 artış sağladı dedi.


Arslan, Osman Gazi Köprüsü’nün geçiş ücretlerinde yapılan indirimin araç trafiğine olumlu yansıdığını belirterek, “Yaklaşık yüzde 30 bir artış oldu. Ancak Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü’nde ve bunların devamı olan otoyollarda bizim zaten başlangıçtaki fizibilitelerimiz ortaya koyuyordu ki, bu projeler bitip belirli bir süre geçmeden, ilave kendi trafiğini oluşturmadan isteğimiz rakamlara erişemeyeceğiz. Bu bizim için sürpriz değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların köprüden geçmek yerine Körfez’i dolaşarak yakıt sarfiyatı yaptıklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Vatandaş İstanbul’dan çıkarken deposunu dolduruyor. Osmangazi Köprüsü sapağına gelince de ‘köprüden geçersem 65 lira vereceğim, Körfezi dolaşırsam sanki bedava dolaşırım’ gibi bir psikolojiye giriyor. İnsanlarımızdan istirhamımız, bu hesabı iyi yapsınlar. Körfezi dolaşarak zaman kaybına uğramasınlar, çevreye zararlı etkiyi artırmasınlar ve çok daha önemlisi kaza riskini almasınlar. Süre içerisinde, bugünlerde Bursa’ya kadar olan kısmını da açmış olacağız. Orhan Gazi’den sonra Gemlik Bursa’yı da açmış olacağız. İlave trafiğini oluşturacak ve inşallah iki yıl içerisinde İzmir’e kadar olan otoyolu bitirdiğimizde ve Çanakkale’nin trafiğini ring olarak buraya aldığımız zaman o rakamlara erişecektir.”

Osmangazi Köprüsü’ndeki vinç

Öte yandan, Osmangazi Köprüsü’ndeki vincin trafiğe olumsuz herhangi bir etkisinin olmadığının altını çizen, Arslan, şu ifadeleri kullandı:

“Orada vincin sökülmemesinden kaynaklı trafik akışı aksıyor mu, hayır. İnsanlara bir zararı var mı, hayır. Belki psikolojik olarak ‘Orada vinç var, devrilir mi’ diye düşünüyorlar. O vinç, hiçbir köprü yokken, hiçbir çalışma yokken, devrilmeyecek şekilde inşa edilmiş, monte edilmiştir. Dolasıyla, insanımız bu konuda rahat olsun. Bizim derdimiz insanımızın toptan menfaatidir. Toptan menfaat de bu projenin kullanılması olduğuna göre vinç söküm işleri zaman içerisinde yapılır. Burada herhangi bir tereddüde mahal yok.”sohbet

1 Comment

  1. Esas istenen trafik yoğunluğu otoyolun Bursa çevre yolu ile tam entegrasyonu sonunda araçların Ulubat’a direkt çıkışının sağlanmasıyla oluşacaktır. Ayrıca yolun güney tarafındaki kısmın İzmir’ den manisa-akhisar yolunun kesiştiği bölgeye kadar turizm sezonu başlayıncaya kadar bitirilmesi özellikle yolculuk süresi üzerine ciddi etki yapacağından köprü trafiğine çok ciddi katkı sunacaktır.

Yorumlar