Ulaşımı Hızlandıracak Hızlı Tren ProjeleriUlaşımı Hızlandıracak Hızlı Tren Projeleri :Türkiye, 2009’da tanıştığı yüksek hızlı tren teknolojisiyle ulaşımda yeni bir döneme girerken, 2023 yılına kadar ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 ilin yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanması hedefleniyor.

Türkiye’de bulunan 1213 kilometre yüksek hızlı tren hattının 2023 yılına kadar 25 bin kilometre uzunluğa ulaşılması öngörülüyor.Tamamlanan ve halen yapımı devam eden yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerinin merkezi Ankara olacak. Başkent Ankara’dan İstanbul, Sivas, İzmir, Eskişehir ve Konya gibi illere yüksek hızlı trenlerle seyahat yapılabilecek.

Sivas-Erzincan hızlı demiryolu projesinin ilk etabının yapım ihalesi gerçekleştirilirken, Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren projesinde Konya-Karaman ve Adana-Gaziantep arasında inşaat çalışmaları, diğer bölümlerde ise yapım ihale çalışmaları devam ediyor.

Bilecik- Bursa, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu ve Konya-Karaman, Sivas-Erzincan hızlı demiryolu hatlarıyla kısa vadede ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 ilin yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanması hedefleniyor.

Yüksek hızlı tren ve hızlı tren projelerinin tamamlanmasının ardından kentler arası hedeflenen seyahat süreleri şöyle

Ankara-İstanbul 3 saat
Ankara-Bursa 2 saat 15 dakika
Bursa-Bilecik 45 dakika
Bursa-Eskişehir 1 saat 5 dakika
Bursa-İstanbul 2 saat 15 dakika
Bursa-Konya 2 saat 40 dakika
Bursa-Sivas 4 saat 15 dakika
Ankara-Sivas 2 saat
İstanbul-Sivas 5 saat
Ankara-İzmir 3 saat 30 dakika
Ankara-Afyonkarahisar 1 saat 30 dakika
Konya-Karaman 40 dakika
Ankara-Karaman 2 saat 10 dakika
İstanbul – Karaman 4 saat

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.