Bangkok Metrosu’nun Araçlarını Ankaralı Bozankaya üretiyor

Bangkok Metrosu’nun Araçlarını Ankaralı Bozankaya üretiyor :Bozankaya’nın Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde 45 bin m² üretim sahasında üretilen araçları, dünyayı taşıyacak. Solingen’den Kayseri’ye, Bangkok’tan İzmir’e kadar ulaşan araçlar, Bozankaya’nın adını dünyaya duyuruyor.


Türk mühendisliğinin gücünü dünyaya gösteren Bozankaya, ulaşım sistemine yeni bir soluk getiren araçlarını Ankara’daki fabrikasında üretiyor. Başkent’in Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Bozankaya Fabrikası’nın bugün itibariyle 45 bin m² olan kapalı alanı, 2018 yılı itibariyle 90 bin m² kapalı alana ulaşacak. Fabrikada yerli tasarım ve üretim raylı sistem araçları, elektrikli otobüs modeli E-Karat, modern troleybüs sistemi Trambus ve Türkiye’nin bir çok ili için dizel ve CNG aracı üretimi gerçekleştiriliyor.

Bozankaya, dünyanın önde gelen raylı sistem üreticileri için paslanmaz çelik-alüminyüm materyal gövdeler ve alt parça üretimleri de yapıyor. Alt parça üretimi için yine Ankara’da Kahramankazan ilçesinde 40 bin m² üretim sahasında 26 bin m² kapalı alan üretim tesisi bulunuyor.

Türk mühendisliği dünyaya öncülük ediyor
Ankara’daki fabrikada üretilen yerli tasarım ve üretim, raylı sistem araçları Bangkok metro projesinde ve Kayseri tramvay projesinde hizmet verecek. Elektrikli otobüs modeli E-Karat ise Konya, Tepebaşı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Almanya’da bir çok belediye için üretiliyor. Hem enerji tasarrufu sağlayan hem de çevreci kimliğiyle ön plana çıkan E-Karat otobüsler, şarj edildikten sonra yaklaşık 280 kilometre yol katedebiliyor. Avrupa’nın son dönemde en çok tercih edilen ulaşım modellerinden modern troleybüs sistemi ‘Trambus’ da Sincan’da üretiliyor. Ankara’da üretilen Trambus’lar Malatya’da hizmet veriyor.

Bangkok metrosu Ankara’da üretiliyor
Raylı sistem araçları ve toplu taşıma araçları ‘tasarım’ ile ‘üretim’inde faaliyet gösteren Bozankaya dünya çapındaki projelerde gösterdiği başarıyla Türkiye’nin adını duyuruyor. Tayland’ın başkenti Bangkok’un metro ağında kullanılacak metro araçları, Bozankaya tarafından Ankara’da üretilecek. Bozankaya’nın Ankara Sincan’daki fabrikalarında üretilecek olan 22 adet 4 vagonlu metro araçlarının ilki 2018 yılında teslim edilecek. Projenin bir yıl içerisinde tamamlanması hedeflenirken, Siemens firması da temin edilecek araçların 16 yıl boyunca servis ve bakımlarını üstlenecek.

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar