Türkiye’nin En Büyük Demiryolu Projesinin Örneği KBÜ’ye Kuruldu

Türkiye’nin En Büyük Demiryolu Projesinin Örneği KBÜ’ye Kuruldu :Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Kulübü’nün girişimleriyle, Yapı Merkezi tarafından dünyada en çok kullanılan balastlı demiryolu sisteminin 3 metrelik bir örneği kampüsümüze kuruldu.


Tarihi buharlı trenin bulunduğu alana kurulan balastlı demiryolu sistemi özellikle Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencilerinin derslerinde uygulama alanı oluşturacak. Söz konusu demiryolu sisteminin aynısı, Türkiye – AB mali işbirliği alanında şimdiye kadar imzalanan en yüksek bütçeli proje özelliği taşıyan “Irmak – Karabük – Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi”nde kullanılıyor. Yapı Merkezi’nin, hibe ettiği balastlı demiryolu sisteminde travers, ray bağlantı malzemeleri, 3 m ray, ahşap travers ve beton travers olmak üzere çeşitli malzemeler bulunuyor.

Yapı Merkezi Mön Adi Ortaklığı Kalite Güvence Şefi ve Jeoloji Mühendisi Hüseyin Yalçın Türkiye’deki en büyük proje olan “Irmak – Karabük – Zonguldak Demiryolu Hattı Projesi”nde kullanılan balastlı demiryolu hattının küçük bir bölümünü Üniversitemize getirdiklerini belirtti. Yalçın “Buraya getirdiğimiz hattın içerisinde balastımız, traverslerimiz var. Getirdiğimiz hat, üzerindeki bağlantı malzemesiyle önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu demiryolu öğrencilere traversin, rayın ve bağlantı malzemesinin, balastın ve hattın bittikten sonraki durumunun ne olduğunu göstermektedir.” diye konuştu.

Üniversitenin Raylı Sistemler Kulübü Başkanı Veysel Güneri, Yapı Merkezi tarafından hibe edilen balastlı demiryolunun kampüse kurulmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Çalışmalarımızın, emeğimizin karşılığını yavaş yavaş almaktayız. Bütün malzemeleri alıp üniversitemize raylı sistemler laboratuvarı kurmak istiyoruz. Yapı Merkezi’nin getirmiş olduğu malzemelerin öğrencilere teorik derslerin pratiğe dökülmesi adına yarar sağlayacağını, buradaki balastı, rayı, travers malzemelerini öğrendikten sonra iş hayatına atılacağı zaman daha kapsamlı bilgili öğrencilerin ortaya çıkacağına inanıyoruz.”sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar