Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılacak

demiryolu samsunda ticarete buyuk katki saglayacak
demiryolu samsunda ticarete buyuk katki saglayacak

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılacak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesinin 2018 yılı sonunda tamamlanarak hizmete verilmesinin planlandığını söyledi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin 2018 yılı sonunda tamamlanarak hizmete verilmesinin planlandığını söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin 2018 yılı sonunda tamamlanarak hizmete verilmesinin planlandığını açıkladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplaması için verdiği soru önergesi;

1- Ankara-Sivas arası yapılmakta olan hızlı tren çalışmalarının ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır?
2- Sivas-Erzincan arası hızlı tren çalışmaları (Proje-İhale-Etüd) hangi aşamadadır?
3- Ankara-Erzincan hattının devamında Erzincan ve Erzurum arasında da hızlı tren yapılmasına dair bir çalışma bulunmakta mıdır?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın soru önergesine verdiği cevap;

Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars hattında yürütülen hızlı demiryolu yapım çalışmalarına ilişkin bilgiler, kesimler itibariyle aşağıda verilmiştir.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu projesi; 2018 yılı sonunda tamamlanarak hizmeti verilmesi planlanmaktadır.
Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Projesi;

*Sivas-Zara (Km 5+410-79+880) arası altyapı ön yeterlilik ihalesi yapılmış olup değerlendirmeler devam etmekdedir. Yılın ilk yarısında sonuçlandırılıp yapımına başlanacaktır.

*Zara-İmranlı (Km79+880-121+000) arası ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir. 2017 yılı içerisinde yapım ihalesine çıkılması planlanmaktadır.

*İmranlı-Erzincan arası proje çalışmaları devam etmektedir. Proje çalışmaları tamamlanan kesimler için 2017 yılı içerisinde yapım ihalesine çıkılacaktır.

Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Demiryolu Projesi; yatırım programında etüt proje olarak yer almaktadır.

 


1 Comment

  1. Bakın şu an 2017 nin mayıs ayındayız. bildiğim kadarıyla Sivas’tan sonra Malatya’ ya kadar yol elektrikli (bilmiyorum YHT setleri daha düşük hızda olmak üzere bu yollarda gidebilir mi ama giderse muhteşem olur), Malatya’ dan Batman’ a kadar da hemen proje yapılıp ihalesiyle başlanırsa Ankara Sivas YHT açıldığı zaman aynı anda Sivas’tan Batmana elektrikli hatta açılmış olur. Böylece Belkide aktarmasız olarak sadece Sivas’a değil istanbul dan Batman’a kadar hızlı ulaşım mümkün olacaktır.

Yorumlar