Başkan Topbaş’tan Kanal İstanbul açıklamasıBaşkan Topbaş’tan Kanal İstanbul açıklaması :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3.Havalimanı projesinde büyükelçileri ağırladı. Kanal İstanbul ile alakalı konuşan Topbaş, ‘Kanal İstanbul Çok Büyük Bir Proje’ dedi.

İstanbul 3.Havalimanı projesi büyük bir hızla devam ederken, şantiyede bugün büyükelçilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Kadir Topbaş başkonsolosları ağırladı.

İstanbul’un devam eden ve planlanan mega projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başkonsoloslara Kanal İstanbul projesi hakkında önemli bilgiler verdi.

Kanal İstanbul Çok Büyük Bir Proje

Kanal İstanbul Projesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak aktif şekilde yer aldıklarınının altını çizen Kadir Topbaş, “ekolojik dengeler açısından da projenin üzerinde çok dikkatli duruluyor” dedi.

Kanal İstanbul Projesinin çok büyük proje olduğunu belirten Başkan Topbaş projeye dair şu bilgileri paylaştı: “Bilim insanlarıyla sürekli görüşmeler halindeyiz. Yeraltı suları dahil her iki bölge arasında oluşacak kanaldan sonra geçişkenlik açısından bu alanlar değerlendiriliyor. Yer yer ekolojik köprüler düşünülüyor Kanal İstanbul’dan sonra İstanbul Boğazı’na baktığımız zaman bir ada ortaya çıkmış oluyor. Böyle bir adanın bölgelerde kara ile olan ilişkisi doğru konumlandırılması gerekiyor. Bunun için çok uzun bir çalışma yapıldı. Hemen hemen ihale aşamasına doğru yaklaşılıyor. Bölgede yoğun değil ama çok dengeli yerleşimler yapılmakta. Yüksek yapılardan ziyade daha mütevazi yapılar öne çıkıyor. İstanbul’un nüfusu 16 – 17 milyona yaklaştı ve günlük harekette 30 milyon civarı. Böyle yoğun bir kenti birkaç merkeze bölmeye çalışıyoruz. Bu yoğunluğu biraz daha azaltabilmek adına bu önemli. Kanal İstanbul’un bölgesinde yeni bir merkez ortaya çıkacak. Orada bir takım ögeler, kendi içerisinde bir yaşam alanı ve o bölgeye destek verecek yeni fuar alanları ve sağlık merkezleri yapılacak. Bu bölge metro hatlarıyla da desteklenecek.” diye konuştu.

İstanbul Boğazı’ndan yılda 60 bin geminin geçtiğini ve Lozan’a göre de bu bölgenin uluslararası su kategorisinde olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Boğazdan 20 binden fazla da tanker geçiyor. Yanıcı maddeler de taşıyan bu tankerler tehlike oluşturuyor ve bazen de kazalara şahit oluyoruz. Kanal İstanbul ile birlikte hem boğazdaki trafik rahatlayacak hem de gemilerin ve tankerlerin yolu kısalacak” ifadelerini kullandı.

İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi Yusuf Akçayoğlu da başkonsoloslara inşaatı devam eden İstanbul 3.Havalimanı ile ilgili olarak sunum gerçekleştirdi. Topbaş şantiye alanında sunumu sonrasında başkonsoloslarla ikili görüşmelerde bulunduğu kaydedildi.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.