Çin yapımı 95 metro vagonu İzmir’e ulaştıÇin yapımı 95 metro vagonu İzmir’e ulaştı : Çin’in demiryolu ekipmanı üreticisi CRRC’nin Tangshan Şubesi’nden bugün yapılan açıklamada, 95 metro vagonunun Türkiye’nin liman kenti İzmir’e ulaştığı belirtildi.

Şirket, söz konusu trenlerin, yumuşak yön değişimi sağlayan altı eksenli menteşe bağlantılarıyla donatıldığını söyledi. Yeni metro trenleri, ülkemizde ilk kez uygulanan özellikleriyle de dikkat çekiyor. Yolcu giriş sayısını hesaplayan özel sistemler sayesinde, Trafik Kontrol Merkezi vagonların doluluk oranlarını görebiliyor ve yolculara gerekli yönlendirmeleri yapabiliyor. Kapılardaki ışık perdeleri, kapanmadan hemen önce devreye girip arada kalan bir cisim olup olmadığını görüyor ve gelen verilere göre kapıyı komuta ediyor. Kapı ve pencere camları içinde yer alan ışık şeritleri, yolcular tarafından içeriden veya dışarıdan kolaylıkla görülebiliyor ve yolcuyu, kapının kullanım dışı olup olmadığı konusunda uyarıyor. Böylece kapılardaki zaman kayıpları önleniyor.

İzmir Metrosu’nun araç filosunu geliştirmek amacıyla 95 yeni metro aracı için ihaleye çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi; yaklaşık 320 milyon TL’ye (79 milyon 800 bin Euro) mal olan bir alım gerçekleştirmişdi. Toplam 95 vagondan oluşan 19 metro, İzmir’in metro transit servisi için tasarlandı. 55 vagonun ilk sevkiyatı kentte hali hazırda kullanıma sokulmuş durumda.

Çin’in Hebei eyaletinde bulunan CRRC’nin Tangshan Şubesi’ne göre, üretilen her metroda maksimum bin 286 yolcu kapasitesi bulunuyor.

Çin’li CRRC Şirketi, saatte 350 kilometreye kadar çıkabilen yüksek hızlı demiryolu trenleri yapma kapasitesine sahip.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.