İstanbul Metrosu’nda Spor Rüzgarıİstanbul Metrosu’nda Spor Rüzgarı :İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Metro İstanbul ve Spor İstanbul, 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, Yenikapı Metro İstasyonu’nda metroda spor rüzgârı estirdi. Çeşitli spor etkinlikleri yapan vatandaşlar, İstanbul Metrosu’nda renkli görüntüler oluşturdu.

Etkinliğin açılışında konuşan Metro İstanbul AŞ Gene Müdürü Kasım Kutlu, Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla yeraltını da İstanbullular için spor alanı yapmak istediklerini belirterek, “Metro İstanbul olarak yeraltında kapalı tünellerden ibaret olarak tanınmak istemiyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediğimiz 4 günlük etkinlikle, insanların seyahat ederken de birçok sporu yapabileceğini göstermek istiyoruz” dedi.

Özellikle ülkemizin geleceği olan çocukları ve gençleri spora yönlendirmek istediklerini dile getiren Kasım Kutlu, bu kapsamda salon sporları yapılabilecek bazı istasyonları İstanbulluların hizmetine sunduklarını söyledi. Teknolojinin gelişmesiyle insanların daha az spor yapar hale geldiğinin altını çizen Kutlu, bu tür spor etkinliklerini Metro İstanbul’da devamlı hale getirmek istediklerini dile getirdi. Kutlu, Günün belirli saatlerinde yürüyen merdivenleri ve asansörleri yaşlı ve engelliler için ayırarak vatandaşları yürümeye teşvik edeceklerini de sözlerine ekledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metro yatırımlarıyla yerin üstünde olduğu gibi yerin altında da bir hayat oluştuğunu belirten Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar da metro yolcularında hayatın her alanında olması gereken spor konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Kasım Kutlu ve İsmail Özbayraktar, daha sonra vatandaşlarla birlikte etkinliği başlarak, çocuklarla mini golf oynadı. Uzakdoğu sporları ve aerobik yapan Kutlu ve Özbayraktar ile vatandaşlar, İstanbul Metrosu’nda renkli görüntüler oluşturdu.

Yenikapı Metro İstasyonu’nda hazırlanan etkinlik kapsamında, sporun kalbi Spor İstanbul’un uzman spor hocaları eşliğinde metroda atmaya başladı. Metro yolcuları Streching, Aerobik, Mini Golf ve Uzakdoğu Sporları gösterilerini beğeniyle izledi. Uzman spor hocalarınca yağ ölçüm istasyonunda yapılan ölçüm sonucuna göre katılımcılara uygun spor aktiviteleri önerildi. Spor aktivitelerine katılan yolculara etkinliklerin anısına katılım sertifikası da verildi.

Öte yandan, Metro İstanbul tarafından Yenikapı Metro istasyonunda yolcuları daha fazla hareketliliğe teşvik etmek amacıyla zeminde ve merdiven alınlıklarında çeşitli görseller ve mesajlar içeren zemin etiketlemeleri de ilk defa görücüye çıktı. Yakın bir zamanda tüm metro istasyonlarında da bu uygulamanın yapılması hedefleniyor. Bu görseller de yer alan “Sporun ve sporcunun dostu metro!”, “Bugün spor günün!”, “Sağlığın için harekete geç!”, “Gününe hareket kat!”, “Sporcuları böyle alalım!”, “Hızlı ol, fit desinler!”, “Kiloyu kim takar, yürüyelim arkadaşlar!”, “Sağlığa giden bu yolda zirve yakın!” gibi mesajlarla yolcular daha fazla hareketliliğe teşvik ediliyor.

Yenikapı Metro İstasyonu’nda düzenlen ve 4 gün sürecek etkinlik programı aşağıdaki gibidir;

18-21 MAYIS 2017 Sabah Programı

10:00-10:30 Nefes ve Streching
10:30-11:00 Aerobik Hareketler
11:00-11:30 Nefes ve Streching
12:30:13:00 Aerobik Hareketler
Öğleden Sonrası Programı
14:00-14:30 Nefes ve Streching
14:30 -15:00 Aerobik Hareketler
15:00- 16:00 Uzakdoğu Spor Gösterileri
16:00 -16:30 Nefes ve Streching
16:30 -17:00 Aerobik Hareketler
Gün Boyu Sürecek Program
10:00 -17:00 Mini golf
10:00 -17:00 Mobil spor

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.