Metro İstanbul’da Engelliler Haftası EtkinlikleriMetro İstanbul’da Engelliler Haftası Etkinlikleri :Metro İstanbul, “Engelliler Haftası” kapsamında Yenikapı Metrosu İstasyonunda “Bizim İçin Engel Yok” sloganıyla etkinlik düzenledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü koordinesindeki İSEMX Engelliler Müzik Grubu’nun sahne aldığı etkinlikte, görme engeline rağmen parmak uçlarıyla dokunarak renkleri ve üç boyut kavramını yansıttığı resimleriyle dünyaca ünlü ressamlar arasında yerini alan Eşref Armağan, eserlerinin yer aldığı sergi açtı.

Serginin açılış kurdelesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Metro İstanbul Genel Müdürü Kasım Kutlu ve Eşref Armağan birlikte kesti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul’da hedeflenilen hizmet anlayışını ortaya koyarken vatandaşlarla birlikte engellileri de anlayarak çalışma yürüttüklerini belirtti.

Metro İstanbul Genel Müdürü Kasım Kutlu da vatandaşların engellilere karşı duyarlılık göstermeleri açısından bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, şirket personelleri arasında engelli vatandaşların da bulunduğunu söyledi.

Kutlu, “Bizim personellerimizin belirli bir bölümü de engelli kardeşlerimiz, hem de günde 2 milyon insana dokunarak bunlar içerisinde engelli kardeşlerimizin ulaşımda erişebilirliğini sağlamak için gayretlerimiz var. Belediye başkanımız engellilerinin metro ulaşımında imkanlarının iyileştirilmesi ve standartları sağlama açısından her türlü harcama yetkisini bize verdi” dedi.

Doğuştan görme engelli ressam Armağan ise, sergiyi gezen katılımcılara eserlerinin hikayelerini anlattı, metro istasyonunu kağıda çizdi. Metro kabinine geçerek vatman koltuğuna oturan Armağan, Yenikapı-Şişhane istikametinde metro kullandı. Yolculara esprili dille anons yapan Armağan’a Metro İstanbul Genel Müdürü Kasım Kutlu da eşlik etti. Armağan, Yenikapı-Şişhane güzergahında metro da kullandı.

Ressam Eşref Armağan hayata küsen engellilere ve ailelerine önerilerde bulundu. Etkinliğin sonunda Armağan, Baraçlı’ya kendi eseri olan bir tabloyu imzalayarak hediye etti. Baraçlı da Armağan’a çiçek takdim etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.